zbalené veci so zubnou kefkou a riaditeľ šiel sedieť s noblesou. Ľudia z Novy odolali peniazom Blesku aj neistote a mlčali, držali "železnú" líniu. Od riaditeľa Novy sa neodvrátil ani Klaus, vtedajší šéf ODS. Vyzeralo to, že slová, ktoré Železnému v roku 1999 adresoval majiteľ CME Ronald Lauder, sa nenaplnia. Po tom, ako ho bývalý spojenec podviedol a vybudoval s licenciou vo vrecku novú televíziu, Lauder Železnému povedal: "Zničím ťa, rozbehnem proti tebe desiatky žalôb." Desať miliárd vo vrecku a pocit zadosťučinenia preto urobilo minulý týždeň z vlastníka CME šťastného muža. Koniec českého televízneho magnáta je dokonalý - zostal bez spojencov, bez vplyvu, s trestnými obvineniami na krku. Ešte nedávno pritom o sebe hovoril: "Televízia Nova som ja."
Zrod televízneho magnáta
Vladimír Železný mal pravdu, televíziou Nova bol do stredy minulého týždňa celých desať rokov. Vymyslel jej filozofiu, obklopil sa až na výnimky lojálnymi spolupracovníkmi, zdokonalil kult televíznej tváre. Vybudoval kolos, ktorý pod jeho vedením rýchle ovládol masy a manipulatívnym vsugerovaním rodinnej pospolitosti získal ohromujúci vplyv. Prvýkrát pozdravil divákov 5. februára 1994 slovami: "Dobré poludnie, dobrú chuť, ak práve obedujete, z nášho štúdia televíznej stanice Nova pri programe Volajte riaditeľovi. A pretože som zhodou okolností riaditeľom televíznej stanice, ktorú práve sledujete, volajte mne."
Vtedy odhalil svoju egocentrickú povahu prvý raz, národu sa to páčilo, kritici kritizovali, no zvykli si. Železný vybudoval televíziu, po ktorej Česi túžili. Na porazenie Českej televízie v sledovanosti mu stačil jeden rok. Výkonný riaditeľ filmovej akadémie Petr Vachler to zhodnotil: "Železný budoval takzvanú teplákovú kultúru," Železný argumentoval: "Ešte nedávno pojem masová kultúra chýbal celkom. Za komunizmu nebola ružová ani červená knižnica, Sophiina voľba sa kupovala pre erotické stránky. Nie je na tom nič zlé."
Hovoril to muž, ktorého intelektuálska elita krajiny považovala do roku 1993 za nadpriemerne vzdelaného človeka, technokrata. Po tom, ako sa v roku 1968 podieľal na podzemnom vysielaní proti sovietskej okupácii, musel písať scenáre k technickým reláciám a pripravovať relácie pod pseudonymom. Bol dokonca spoluzakladateľom Spoločnosti Franza Kafku, známym milovníkom literatúry. Absolvoval sociológiu na Karlovej univerzite, aby o pár rokov národu projekt takzvanej Planéty Nova vysvetlil: "Reklama nás živí, vy si zvyknite."
Zakrátko po tých slovách sa stal Železný prvým Čechom, ktorého zaradil americký časopis Forbes do rebríčka najbohatších ľudí na svete. Len obrazy v jeho vile Zlatá hus mali pred pár rokmi hodnotu desiatok miliónov, archívne vína, ktoré má tak rád a rozumie im, ho vyšli státisíce.
Železný svet
Z Novy sa stal svet sám pre seba. Historka, ktorá sa tradovala na začiatku ako zaručene pravdivá, sa začala meniť na fámu. Išlo o riaditeľove prvé stretnutie s istým zamestnancom televízie Františkom Ružičkom. Keď Ružičku nejaký malý muž pár minút pozoroval spoza presklenenej výplne strižne, Franta sa usmial a šiel si s ním potriasť rukou. "Čo tu robíš?" povedal neznámemu. "Ja som Franta Ružička a som tu nový." A malý muž odpovedal: "Ja som Vladimír Železný a robím tu riaditeľa."
Také niečo sa už pár týždňov po začiatku fungovania Novy nemohlo zopakovať. Železný sa nechával oslovovať aj najbližšími osobami titulom doktor rovnako, ako on precízne oslovuje Klausa titulom profesor. Málokoho si pripustil k telu. Oboje ilustruje aj odpoveď na nedávnu otázku, či volil Klausa za prezidenta pre možnosť dostať amnestiu: "Tak to nie, v žiadnom prípade o amnestiu nestojím. Nebavme sa o tom, či je pán Klaus mojím kamarátom, lebo my konzervatívci kamarátov nemáme. Pán profesor je kvalitný človek a je pre mňa cťou, že s ním mám taký blízky vzťah."
Lojálni zamestnanci televízie postupovali v rebríčku rýchlo a svoje pozície mali neotrasiteľné. Keď sa napríklad televízna rosnička stala moderátorkou hlavných spravodajských správ a menili jej imidž, Železný jej osobne za prítomnosti kamier odstrihol prvý prameň vlasov. Keď sa niekto z televíznych tvárí ženil, alebo sa mu narodilo dieťa, vždy sa z toho zrodil televízny šot do relácie Volajte riaditeľovi. A keď naopak Železný trávil niekoľko dní vo väzbe, nik z televízie sa o tom s kolegami novinármi nebavil.
Cena za úspech: čudné vzťahy
Rovnako sa nerozoberal v kuloároch riaditeľov súkromný život. Klasickým príkladom je fakt, že keď robil jeho syn Jakub v televízii externé práce pre redakciu športu, otec sa to dozvedel po mesiacoch. Jakub Železný totiž ako dvadsaťjedenročný z domu odišiel a s otcom sa nestretol nasledujúcich päť rokov. Jakub v decembri 2001 povedal: "Náš vtedajší rozchod netreba démonizovať. Ako sa hovorí, stáva sa aj v lepších rodinách, že sa deti s rodičmi v nejakom období nepohodnú. Teraz je to iné, ale vzťahy predtým boli naozaj také zlé a veci, čo sa diali, ma tak zraňovali a boleli, že som chcel ísť preč."
Dnes je Jakub jediným členom rodiny, s ktorým otec udržuje bližšie kontakty. Starší syn Železných David sedel dva roky vo väzení za znásilnenie a bol vyšetrovaný z dvoch ďalších podobných prípadov, manželka Marta žije po rozvode vo Francúzsku, kde sa vydala.
Vladimír Železný má po svojom boku takisto novú partnerku, sekretárku Konstaciu Zázvorkovú, ktorá musela v týchto dňoch odísť s ním z Novy. Žena, ktorej meno sa roky predtým skloňovalo v súvislosti s blízkym vzťahom k svojmu šéfovi, programová riaditeľka Novy Libuše Šmuclerová, prijala poverenie majiteľov na vedenie televízie. Bývalý riaditeľov právnik Rozehnal, o ktorom Železný kedysi povedal "Aleše Rozehnala a Zazu si vziať nedáme", je dnes jeho úhlavným nepriateľom. A hovorca Novy Kostka, ktorý svojho šéfa doteraz dobrovoľne a striktne oslovoval "pán profesor" a "pán Nova", vo štvrtok novinárov odbavil stroho: "Pán Železný už nemá s televíziou nič spoločné. Ak ho chcete zohnať, tak cez jeho senátorskú kanceláriu."
Vladimír Železný v čase štvorročného boja so CME a zákonom hovorieval: "Sme ako olivy. To najlepšie vydávame, až keď sme ‚drtení'." Vyhodnotenie kvality drvenej olivy si však stratou postu iste nepredstavoval. Novinár a spisovateľ Ondřej Neff to pomenoval jasne: "Vyhodenie Železného je činom posádky klesajúceho balónu, ktorá sa zbavuje záťaže."
Vladimír Železný si chcel rovnako ako v Českej republike vybudovať pri prenikaní na slovenský mediálny trh politické väzby aj tu. Ešte pred vysielaním televízie sa tajne stretol s vtedajším ministrom kultúry, dnes riaditeľom Joj Milanom Kňažkom, takisto sa stretol na súkromnom obede s Vladimírom Mečiarom. Na Miss Universe televízie Joj potom pozvali organizátori celú expremiérovu rodinu. Bolo, pochopiteľne, krátko pred voľbami. Chvíľu to vyzeralo, že Železný chce na Slovensku zostať dlhšie. Raz tu už robil, Slováci boli za komunizmu benevolentnejší proti zákazom ústredia a on tu chodil robiť reláciu Okná vesmíru dokorán, veľmi populárnu náučno-populárnu reláciu. Keďže sa Slovensko po rozpade krajiny zmenilo, Železný zistil, že mu nerozumie.
* * *
Prečo padol mocný muž?
Spoločnosť CET 21, ktorej hovorcom bol vtedy Vladimír Železný, získala licenciu na celoplošné vysielanie v roku 1994 vďaka dvom veciam - sľubu, že z nej vraj vybudujú vzdelávaciu televíziu, a dôveryhodnému finančnému krytiu. To druhé zabezpečovala spoločnosť CME amerického podnikateľa Ronalda Laudera, ktorý nemohol byť pre české zákony spoluvlastníkom licencie. Licenciu mala teda Železného skupina, financie poskytoval Lauder.
Všetko fungovalo do roku 1999, keď sa pre zložité finančné transakcie a prevod stali z partnerov nepriatelia. V apríli Železného ako riaditeľa Američania odvolali, no vlastnil licenciu. Už v auguste začal vysielať z iných priestorov a s iným finančným krytím. Licenčná rada rozdelenie Novy odklepla napriek tomu, že jej vplyvného člena Petra Štěpánka kedysi predtým nazval tajtrlíkom. Železný už mal totiž radu cez politické krytie pod kontrolou. Vtedy existovala opozičná zmluva medzi ČSSD a ODS a Nova mala s ODS a Václavom Klausom nadštandardné vzťahy. Tá istá rada im predĺžila licenciu - až do roku 2017.
Lauder dal v septembri 1999 žalobu na Českú republiku s odôvodnením, že nedokázala ochrániť jeho investície a arbitrážny súd vydal v marci tohto roka verdikt, že Česko musí uhradiť CME 10,7 miliardy korún.
Minulotýždňový súd v Stockholme odvolanie štátu proti výsledku arbitráže zamietol a už vo štvrtok začali peniaze odchádzať z Čiech. To všetko zaplatia daňoví poplatníci vrátane 120 miliónov korún, ktoré predstavujú náklady na súdne konanie.
Je teda jasné, prečo musela padnúť Železného hlava. Finančná skupina PPF, ktorá je väčšinovým vlastníkom Novy, sa potrebovala kontroverznej postavy čím skôr zbaviť nielen smerom k občanom, ktorí budú dlh platiť, ale aj smerom k vláde. Premiér Ladislav Špidla, ktorý bol už v minulosti odporcom nepísanej "opozičnej zmluvy medzi ČSSD a ODS a Novou", mal praktík Vladimíra Železného dávno dosť. A tak začal od prehranej arbitráže verejne vyzývať majiteľov Novy, aby sa na splatení miliardového odškodného finančne podieľali.
Teraz, keď Železný padol rukou finančného žraloka Petra Kellnera, takmer absolútneho vlastníka PPF, smeruje Špidla vyjadrenia inde. Chce počkať na výsledok vyšetrovacej komisie a na základe jej výsledkov začne vláda možno podávať trestné oznámenia. V tejto súvislosti hovorí najmä o exriaditeľovi Železnom a bývalých členoch licenčnej rady. Reči, že by Nova mohla prísť o peniaze, ba i o licenciu, ustali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.