lepšie, najmä ak vychádzam z definície hanblivosti. Psychológovia ju definujú ako nepríjemné pocity vyvolané spoločenskou situáciou. Človek sa cíti trápne, nevie, čo má povedať a prežíva stavy úzkosti. Táto vlastnosť produkuje celý rad nepríjemností - v škole, pri zamestnaní, v partnerských vzťahoch, no najčastejšie v zamestnaní. Môžete sa otestovať, aby ste vedeli, ako ste na tom vy. Možno že aj vás váš nadriadený považuje za "horenosa", ktorý sa s nikým nebaví alebo za človeka, ktorý má medzery v odbornosti i v spoločenskom správaní.
V teste si doplňte pri každom bode:
a - to sa ma netýka
b - to sa ma týka
c - áno, som presne taký
1. Bol som hanblivé dieťa.
2. Som nervózny(-a), keď sa rozprávam s človekom opačného pohlavia medzi štyrmi očami.
3. Nikdy neviem, o čom sa mám v spoločnosti rozprávať.
4. Som nervózny(-a), keď sa rozprávam s človekom rovnakého pohlavia medzi štyrmi očami.
5. Znervózňuje ma, keď sa rozprávam s niekým, kto sa mi páči.
6. Znervózňuje ma rozprávať sa s niekým, kto je pre mňa autorita.
7. Som hanblivejší(-ia) než ostatní v mojom okolí.
8. Hanbím sa každý deň.
9. Trvá mi dlho, než sa v novej situácii prestanem hanbiť.
10. Myslím si, že okolie stále hodnotí, čo robím a hovorím.
Výsledok: a = 1 bod, b = 2 body, c = 3 body.
1 až 10 bodov: nie ste hanblivý(á)
11 až 19 bodov: ste dosť hanblivý(á)
20 až 30 bodov: ste dosť veľký hanblivec
Čo robiť, aby ste sa mohli zmeniť. Čo odporúčali psychológovia spomínaným 45 percentám Britov, aby boli úspešnejší? Mať statočné srdce! To znamená popracovať na sebe a to aj s pomocou priateľov a blízkych. Ich rady zostručníme do piatich bodov:
* Z populárno-náučnej psychologickej literatúry získajte čím viac informácií o hanblivosti. Zistíte, že veľa ľudí je na tom rovnako ako vy a nebudete sa trápiť, že ste jediný na zemeguli s týmto problémom.
* Stanovte si ciele, ktoré chcete dosiahnuť a požiadajte o pomoc priateľov - napr. nech vás niekomu predstavia, nech s vami trénujú spoločenskú konverzáciu a pod. Ak nechcete trénovať s priateľmi, nacvičujte pred zrkadlom.
* Neklesajte duchom, nemyslite negatívne, ako to býva u hanblivých ľudí. Nacvičte si pozitívne reakcie na určité situácie, tie si zapisujte, aby ste si ich lepšie osvojili.
* Dajte iným najavo, že ste priateľský človek, prístupný konverzácii. V spoločnosti choďte okolo skupiniek a zapojte sa poznámkami do ich hovoru.
* Skúste urobiť inému radosť nejakou maličkosťou. Určite vás to zbaví obáv a súčasne naučí spoločenskej obratnosti a interakcii medzi ľuďmi.
Riaďte sa tým, že úspech si žiada statočné srdce a určite príde zmena, ktorá vám ho pomôže dosiahnuť. Pripomeniem okrem britskej rady a rady psychológov tú našu dávnu slovenskú ľudovú múdrosť: Kto sa hanbí, ten má prázdne gamby!
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.