pozornosť prvým príznakom paradentózy a najmä dôkladnej ústnej hygiene, boli by sme bez problémov. Viete, že zubný povlak je nielen príčinou kazu, ale aj parodontitídy?
O čo vlastne ide?
Ochorenie závesného aparátu zubov - parodont je charakteristický úbytkom alveolárnej kosti, postupnou kývavosťou až stratou zubov. Ochorenie pokračuje len v miestach, kde sú zuby. Po ich strate sa už kosť ďalej nevstrebáva a ochorenie aj bez liečby vymizne samo. Ak sa jeho príčina, čiže zubný povlak, neodstráni včas, stvrdne a stane sa z neho zubný kameň. Ten vyvolá zápal ďasna, ktorý pokračuje až ďalej na kosť. Odhalenie zubných krčkov je veľmi nepríjemné a poriadne skomplikuje život. Málokto vie, že prvotnou príčinou je nesprávne čistenie zubov a neskoré liečenie kazov.
Paradentóze môžeme predísť jedine správnou a pravidelnou ústnou hygienou. V žiadnom prípade nezanedbávajme zápal ďasien a neváhajme navštíviť zubného lekára s každou začínajúcou bolesťou zuba. Ak tak neurobíme, môže dôjsť k deštrukcii skloviny a zuboviny, čo umožní baktériám prístup až k zubnej dreni. Odtiaľ sa môžu voľne šíriť ku koreňu zuba a spôsobiť abscesy alebo cysty. Pri zapálení ďasna sa zase medzi ním a zubom vytvoria kapsičky, ktoré vyplní zubný plak (povlak vytvorený z čiastočiek potravy a baktérií) a zubný kameň (mineralizovaný povlak). Baktérie v nich obsiahnuté ďalej napádajú a narúšajú paradont a môžu napadnúť aj kosť v blízkosti zuba. V začiatočnom štádiu vzniká deformácia kosti a väziva, neskôr sa zuby začnú uvoľňovať a začnú vypadávať. Pri chronickej parodontitíde sú ďasná červenkasté, mäkké, lesklé, veľmi citlivé a často krvácajú. Sprievodným znakom je nepríjemná chuť v ústach a zapáchajúci dych. Postupné odhaľovanie koreňov zubov vyvoláva ich citlivosť na horúce, i studené, ale aj sladké potraviny. V začiatočnom štádiu ochorenia je liečba možná a pomáha najmä dôkladné vyčistenie zubných koreňov a výplň zubov. (Viac informácií o ústnej hygiene sa môžete dozvedieť na infolinke Centra zdravia: 02/43429504, kde vám radi fundovaní odborníci odpovedia na vaše otázky.
Vo výskume procesu, ktorý by zabránil tvorbe a rozširovaniu plaku a zubného kameňa pokročili najďalej odborníci švajčiarskej spoločnosti Gaba International. Vsadili na vysoko účinnú kombináciu aminofluoridu a fluoridu cínatého. Táto má na ďasná antibakteriálne a protizápalové účinky, pôsobí proti paradentóze a zneškodňuje zvyšky bakteriálneho povlaku, ktorý sa tvorí predovšetkým na okraji ďasien pri zubnom krčku. Priľnutie kombinácie účinných látok na zubnom povrchu vďaka ich jedinečnému pôsobeniu s postupným uvoľňovaním zároveň dlhodobo tlmí vznik bakteriálneho povlaku. Zmes týchto látok je v zubnej paste, ktorú vyvinuli, ako aj v ústnej vode.
Autor: KUV
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.