miestach aj cez deň. Svoju obeť vycítia na diaľku, zvlášť ich vábi pot a parfum. Čiastočne ich odpudzuje vitamínový B-komplex, ktorý prehltneme alebo rozpusteným vo vode natierame pokožku. Spoľahlivo pred bodavým hmyzom chránia repelentné prípravky, ktorých je značný výber, účinkujú 1 až 2 hodiny po natretí na pokožku, zriedkavejšie pôsobia až 4 hodiny. Pozor na to, aby sa nedostali do očí a na sliznice, lebo potom spôsobujú ostrú pálivú bolesť. Niektorí alergici repelenty vôbec neznášajú. Na odpudzovanie komárov sú aj vreckové batériové odpudzovače, ich účinnosť býva však obmedzená.
Ľudia často vystavení napádaniu bodavým hmyzom a kliešťami - rybári, hubári, lesní zamestnanci a pod. - sa najlepšie chránia impregnáciou obleku vhodným reziduálnym insekticídom. Osvedčili sa prípravky na báze permethrinu, ktoré chránia ošetrený textil pred komármi aj kliešťami až 5 mesiacov alebo po dvoch vypraniach. Verejnosti málo známe, hoci rozšírené parazity sú pakomáriky, čiže ceratopogonidy. Sú to miniatúrne mušky (len 0,5 až 2 mm), ale spôsobujú bolestivé pobodanie a svrbiace miestne reakcie na tvári, vo vlasoch a na zátylku. Úporné svrbenie môže trvať až týždeň. Ceratopogonidy sú aktívne v podvečer a za mesačných nocí, vyskytujú sa v niektorých našich rekreačných oblastiach, napr. pri Vinianskom jazere a Zemplínskej šírave.
Ovady, na rozdiel od komárov a ceratopogonidov, sú aktívne za slnečnej páľavy, ich agresivita vrcholí v sparne pred dažďom. Rozšírené sú najmä pri pokojných vodách, hlavne s trstinovými pobrežnými porastami, ale zaletujú aj na lúky a pasienky a útočia na dobytok i ľudí. Ich bodnutie je veľmi bolestivé, spôsobuje tvrdé opuchliny, u citlivých osôb aj búšenie srdca až zlyhanie krvného obehu. Prejavuje sa poklesom krvného tlaku, pulz je nitkovitý, dýchanie zrýchlené a povrchné. V takýchto prípadoch anafylaktického šoku je nevyhnutné ihneď podať antihistaminiká.
V bežných prípadoch pobodané miesta potierame alpou, salicylovým alebo gáfrovým liehom, 50 % alkoholom (aj vodkou), prípadne priložením ľadu. Niektorí odporúčajú obklady s roztokom toaletného mydla. Na opuchy prikladáme obklady s octanom hlinitým, zinkovú masť alebo tekutý púder.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.