Nechápeme, prečo rana osudu dopadla práve na nás. Ak trpíte migrénou, odborníci odpovedajú: je to preto, lebo:
* Pravdepodobne máte k ochoreniu genetické predpoklady. Aj keď gén priamo zodpovedný za migrénu zatiaľ nie je presne známy, výskumy odhadujú, že genetický podiel na vzniku migrény je asi 30 %.
* Migrénové vlohy sa v priebehu života menia. Zrejme sa nachádzate práve v období, kedy sú vyššie, takže aj relatívne malý podnet môže vyvolať váš záchvat.
* Pravdepodobne patríte k ambicióznym, starostlivým a zodpovedným osobnostiam, teda k ľuďom so sklonom k trvalému vnútornému napätiu. Nepočúvate hlas tela, ktoré si žiada odpočinok a váš organizmus sa potom pod tlakom migrény bráni a vynucuje si pokoj.
Príčiny vzniku migrény nie sú bezpečne známe. Deje, ktoré sa odohrávajú pred a počas záchvatu migrény v mozgu sú zložité. Ich výsledkom je precitlivenosť nervových okruhov, ktoré vedú k vyplavovaniu látok rozširujúcich stav väčšej citlivosti. Žiaľ, nie je známe, prečo určitý okruh osôb reaguje v danom okamihu na niektoré vonkajšie a vnútorné podnety a na iné nie. Pri migrénovom záchvate hrá dôležitú úlohu látka serotonín, ktorá sa bežne vyskytuje v mozgu, krvných doštičkách aj inde v tele. Na každom mieste v organizme sa však ináč viaže a má aj rôzne účinky. V mozgu sa serotonín viaže na niekoľko typov receptorov, z ktorých niektoré podporujú vznik záchvatu, iné sú schopné ho zastaviť. Záchvat vzniká zapnutím "generátora migrény" v mozgovom kmeni, kde sa podráždia jadrá a vlákna trojklanného nervu. Výsledkom sú zmeny cievnych stien, ktoré sa podobajú zápalu tzv. sterilnému. V miestach jeho vzniku a rozvoja sa vyplavujú substancie podporujúce bolestivé podnety, čím sa opäť a viac dráždia trojklanný nerv. Migrénová bolesť tak "živí sama seba" a preto býva taká silná, dlhá a ťažko zvládateľná.
Autor: PZ/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.