potrebujeme vyrobiť rôzne kovania. V obmedzenej miere však môžeme s kovom pracovať aj pri výrobe rôznych doplnkov úžitkových alebo ozdobných, keď využívame predovšetkým drôt a plech ako základný materiál.
Drôty môžu mať rôzne dimenzie, od tenkých po hrubé, ľahko alebo ťažšie poddajné pri ohýbaní. Poddajnosť záleží nielen od hrúbky, ale aj od kovu, z ktorého sú vyrobené. Môžu byť mäkké, polotvrdé alebo tvrdé. Dostaneme ich v kotúčoch, hrubšie aj v kovových tyčiach. Napr. zváracie drôty sú v metrových tyčkách rôznych priemerov. Dôležitý je tiež účel a spôsob spracovania. Niekedy je vhodnejší pozinkovaný železný drôt, ktorý sa dá spájkovať a nehrdzavie, inokedy mäkký hliníkový, ktorý sa dobre ohýba. drahé, ale zato kvalitné sú mosadzné a medené drôty, tie však nemožno spájkovať cínom.
Podobne je to s plechom, ktorý tiež v dielni často využívame. Valcovaný plech poskytuje veľa možností využitia. Najbežnejšie sú oceľové plechy, železné pozinkované, mosadzné, medené a hliníkové. Vyrábajú sa v hrúbkach od 0,2 do 1 mm po desatinách milimetra, od hrúbky 1 mm smerom hore po 0,5 mm až 1 mm. Plechy s hrúbkou menšou než 0,2 mm voláme fólie. Pre menej skúsených odporúčame začať s tenším plechom, najprv si vyskúšať na menej hodnotných kúskoch opracovanie plechu.
K základným úkonom patrí strihanie a ohýbanie plechu, čím získame základné obrobky, prípadne aj jednoduchšie hotové výrobky. Plech striháme nožnicami na to určenými, ktoré by sme mali mať v dielni aspoň jeden z vyrábaných druhov. Dá sa nimi strihať oceľový plech asi do hrúbky 0,8 mm, medený do 1 mm a hliníkový do 3 mm. Môžu mať rúčky na konci uzavreté, výhodnejšie sú otvorené s dištančným stĺpikom v mieste dlane. Vyrábajú sa tiež nožnice vyhnuté, umožňujúce pracovať nad plechom a pákové vo väčšom prevedení pre silnejšie plechy (obr. 1).
Pre ohýbanie plechu využijeme zverák a hranaté aj oblé tyčky z kovu alebo tvrdého dreva (obr. 2). Kus plechu upneme do zveráka aj s pomocnou tyčkou a do požadovaného tvaru ho sklepeme kladivom (obr. 3 a 4). Na sklepávanie do požadovaného tvaru využívame aj nákovu.
Otvory do plechu robíme vrtákom na kov, ale tiež môžeme použiť rôzne priebojníky. Keďže pri prerážaní a strihaní plechu vznikajú na okrajoch rezných plôch nerovnosti, ktoré výrobok nielen špatia, ale sú aj nebezpečné, treba ich obrúsiť pilníkom. Na prácu s kovom sa treba dostatočne vybaviť, aj keď zatiaľ hovoríme len o najjednoduchších spôsoboch opracovania za studena. Kov možno opracovávať mnohými ďalšími spôsobmi, mnohé z nich si však vyžadujú špeciálne vybavenie a viac vedomostí a skúseností, takže sa do podmienok domáceho majstrovania nehodia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.