zborov mieria i hostia. Aj tým dnes niekoľko rád, ako ostať spôsobným človekom i v kostole.
Najdôležitejšie je: správajte sa dôstojne a nenápadne, voľte veľmi decentné oblečenie a dámy, nepreháňajte to s mejkapom a parfumom. Ak ste iného vierovyznania, povypytujte sa zasvätenejších na priebeh obradu už pred príchodom do chrámu, aby ste vedeli pohotovo a náležite reagovať. Prípadne, zájdite do kostola skôr a požiadajte o radu kostolníka.
Počas obradov je pre ľudí, ktorí obrady nepoznajú, osožné sledovať pozorne správanie sa okolia. Nič sa nestane, ak na kňazove oslovenia k zhromaždeniu nepoznáte odpovede-mlčte, pri modlitbách však zopnite ruky a skloňte hlavu, vstaňte, keď vstávajú ostatní. Pri nábožných piesňach vám ľudia obyčajne vľúdne ponúknu svoj spevník - ak si trúfate, spievajte, zásadne však pozorne sledujte sprievodnú hudbu organa. Rátajte s tým, že v kostoloch si veriaci počas, či v závere obradov podávajú ruky - vypočujte si oslovenie a pokojne ho zopakujte. Najčastejšie znie: pokoj a bratská láska, požehnanú nedeľu, či: pokoj vám.
Návšteva kostola je náročnejšia, ak vás pozvali na významnejšiu udalosť a budete v aktívnej úlohe napríklad svedok na sobáši či ako kmotor na krste. Tu sú detailnejšia predpríprava a konzultácie so zasvätenejšími nevyhnutné. Po skončení náboženského obradu netreba zabudnúť na oferu - tou je menší finančný obnos, ktorý odchádzajúci obyčajne vhodia do pokladničiek pri východe z chrámu.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.