hlavného hrebeňa Vysokých Tatier a zároveň štvrtým najvyšším tatranským štítom vôbec.
Masív Ľadového štítu a Malého Ľadového štítu (2 603 m) sa vypína v závere Malej Studenej doliny a oddeľuje ju od Javorovej doliny. Do Malej Studenej doliny spadá 300 metrov vysokou východnou stenou, ktorá je známa a cenená medzi horolezeckou pospolitosťou.
Ľadový štít mal v minulosti viacero názvov. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1717. V Bucholtzovej kronike je uvedený ako Mons Anserinus. Tatranskí zlatokopovia ho napríklad pomenovali pre jeho kľúčovú polohu, uzatvárajúcu okolité doliny, Vrchom siedmich rígľov. V jeho masíve je ľadovcami vyhĺbených sedem karov. Malá Studená dolina predstavuje dva, Javorová dolina ďalších päť.
Ľadový štít od Malého Ľadového štítu na západe oddeľuje Ľadová štrbina a od Zadného Ľadového štítu (2 507 m) na východe Ľadová priehyba. Pod Zadným Ľadovým štítom sa na severe začína horný kotol Ľadovej dolinky. Na juhozápade sú ohraničené bočným hrebeňom, vybiehajúcim zo Zadného Ľadového štítu - hrebeňom Ľadových veží. Končia sa nad Javorovou dolinou, pod Ľadovým hrbom, na Kapolkovej. Tento názov je odvodený od priezviska na Spiši pomerne častého, ktorého nositeľom nebol len vtedajší majiteľ, pastier či užívateľ tamojších pasienkov Javorovej doliny, ale napríklad i dlhoročný chatár neďalekej Téryho chaty a spisovateľ Belo Kapolka.
Najstarší zachovaný záznam o výstupe na Ľadový štít uvádza dátum 31. augusta 1843, kedy britský prírodovedec John Ball v sprievode jurgovských pastierov, medzi ktorými sa ako známy predpokladá len Ján Budz - Lysý Jonek, vystúpil na jeho vrchol zo Zadnej Javorovej doliny cez Suchý žľab. Ľadový štít je i významnou botanickou lokalitou s veľmi pestrou vysokohorskou kvetenou. Pre horolezcov poskytuje širokú škálu možností s výberom ciest podľa obtiažností, druhu a dĺžky od skalkárskych extrémov až po snehovo - ľadové veľhorské túry. Zároveň je aj jedným z najvyhľadávanejších cieľov vysokohorských turistov. Pochopiteľne, leží na území Tatranského národného parku.
* * *
10 najvyšších tatranských vrcholov:
Gerlachovský štít (2 655 m.n.m.)
Gerlachovská veža (2 642 m.n.m.)
Lomnický štít (2 634 m.n.m.)
Ľadový štít (2 627 m.n.m.)
Pyšný štít (2 623 m.n.m.)
Za
dný Gerlach (2 616 m.n.m.)
Lavínový štít (2 606 m.n.m.)
Mal
ý Ľadový štít (2 603 m.n.m.)
Kotlový štít (2 601 m.n.m.)
Lavínová veža (2 600 m.n.m.)
BEDEKER
Prístup: Ľadový štít nie je turisticky voľne prístupný, pomerne náročnú túru na jeho vrchol možno absolvovať len v sprievode horského vodcu.
Zaujímavosti okolia: Malá Studená dolina, Téryho chata, Päť Spišských plies, Lomnický štít (2 634 m), sedlo Sedielko (2 376 m), Priečne sedlo (2 353 m), Modré pleso, Javorová dolina, Veľká Studená dolina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.