zlaté, sedem strieborných a jedna bronzová z ME v dlhom bazéne, pätnásť zlatých, šesť strieborných a tri bronzové z ME v krátkom bazéne. Spolu 53 medailí získala pre Slovensko počas uplynulých rokov Martina Moravcová. Aj vďaka nim či presnejšie len vďaka nim si Slovensko drží dobrú pozíciu v klasifikáciách štátov na šampionátoch európskeho a svetového rangu. Sympatická 27 - ročná Martina si trúfa ešte na ďalšie kovy, chce to potiahnuť ešte aj na OH 2004 v Aténach. A kto vie, možno to potiahne i ďalej. Ale nič netrvá večne a večná nebude ani aktívna kariéra päťnásobnej najlepšej športovkyne Slovenska. A k slovu sa v slovenskom plávaní dostanú otázky. Čo ďalej? Alebo: kto ďalej? Jedno, presnejšie dve možné riešenia rastú v Košiciach. Doslova. Sú nimi 14 - ročné košické dvojičky Mirka a Ivanka Matíkové.
"Predpoklady, talent i vôľu majú," pritakáva tréner Ivan Šulek, ináč od roku 1997 aj tréner reprezentácie paraolympionikov SR, ktorý sa dievčatám venuje od februára 2001. "Môj kolega Vladimír Mravec ich mal pod patronátom odmalička, trénoval ich ešte na ZŠ Tomášikova. Po tom, ako odchádzal do Austrálie, som ich preberal ja. Od začiatku som v nich videl veľkú perspektívu. Čo viac, počas svojej trénerskej kariéry som sa nestretol s takými cieľavedomými pretekármi. Porovnal by som to, keďže to môžem posúdiť, s Martinou Moravcovou a jej povahou. Dievčatá sú cieľavedomé, húževnaté, niekedy ich treba až pribrzdiť, to preto, aby nevznikla pretrénovanosť."
Skvelé plavkyne i žiačky
Poďme teda od začiatku. Ako prváčky na ZŠ navštevovali dievčatá plavecký kurz, kde padli do oka už spomínanému športovému trénerovi. Už ako tretiačky začali pravidelne chodiť na tréningy do bazénu ZŠ Tomášikova. Najprv dva až trikrát do týždňa, potom dvakrát denne, od 5. ročníka ZŠ už absolvujú dvojfázový denný tréning. "Každý deň sme v bazéne tri hodiny, výnimočný však nie je ani vyše štvorhodinový tréning", hovorí Mirka Matíková. Dievčatá však napriek maximálnemu vyťaženiu v bazéne školu nezanedbávajú, naopak - patria k najlepším žiačkam 8. ročníka ZŠ Tomášikova, ktorej vedeniu patrí z ich strana vďaka za ústretovosť s uvoľňovaním na preteky a sústredenia. Na vysvedčeniach oboch dievčat figurujú čisté jednotky. Akoby symbolizovali ich túžbu v bazéne - dohmatnúť ako prvý...
Keď je drina zábavou
Prvá tréningová fáza začína ráno pred vyučovaním, po poldni v škole nasleduje opäť bazén. Prípadne telocvičňa, masáže, strečing, regenerácia a relaxačné cvičenia. Samozrejmé je dodržiavanie správnej výživy či denného režimu, ktorý nepozná diskotéky alebo vysedávanie v cukrárni. "Je to tvrdé, ale ináč sa to robiť nedá. Buď chcete v tomto športe niečo dosiahnuť, chcete byť profesionál a tak sa musíte i profesionálne správať," hovorí Ivan Šulek. "Je to veľká drina, ale ani raz za tie roky, čo sa plávaniu venujeme, sme nič neoľutovali. Trénujeme rady, berieme to ako zábavu a relax," hovoria sestry, ktoré pri narodení delilo len päť minút. Obe sa narodili 20. októbra 1988 v Košiciach, Mirka bola na svete o tých päť minút skôr.
Rovnaký vzor: Moravcová
Aj najpodobnejšie dvojičky sa niečím odlišujú. Výnimkou nie sú ani Ivanka a Mirka. Trebárs v bazéne. "Na pretekoch mám najradšej 100 metrov motýlik a päťdesiatku kraulom, teda skôr kratšie trate," hovorí skôr šprintérka Mirka, ktorá obdivuje Martinu Moravcovú a svetovú rekordérku, len 19 - ročnú Poľku Otyliu Jedrzejczakovú. "Ja mám rada všetky disciplíny, aj keď najradšej asi motýlik," dodáva sestra Ivanka, ktorá ku menoslovu obľúbencov svojej sestry, teda ku piešťanskej plavkyni a Krakovčanke pridáva ešte jedno meno. "Ian Thorpe. Že je to muž? Nevadí, podstatné je to, aký je vo vode rýchly." Ináč, s Martinou Moravcovou už mali košické dvojičky tú česť osobne sa stretnúť. A nielen s ňou. Ale i so Švédom Larsom Frolanderom, Britom Markom Fosterom, Chorvátom Gordanom Kožuljom, Švédkou Therese Alshammarovou či Ukrajinkou Janou Kločkovou.
Na medzinárodnej scéne
Čo je potešiteľné nielen pre rodičov, priateľov a priaznivcov oboch sestier, ale i pre slovenský šport: obe Košičanky sa už začínajú presadzovať i na medzinárodnej scéne. V roku 2001 sa Ivanka predstavila na Európskych olympijských dňoch mládeže v španielskej Murcii, kde v jednej kategórii mohol jeden štát reprezentovať len jeden pretekár. Podujatie poctili návštevou i zaujímavé osobnosti. "Na ceremoniáli boli prítomní i predseda MOv Jacques Rogge a Sergej Bubka. Ja som sa však v tom čase pripravovala na preteky," hovorí Ivanka, ktorá obsadila solídne 13.miesto. Ivana sa v roku 2001 predstavila v Trenčíne v rámci juniorského trojstretnutia medzi reprezentáciami Slovenska, Poľska a Českej republiky, na 200 metrov motýlik obsadila v kvalitnej konkurencii 2. miesto. Mirka sa v minulom roku na trojstretnutí ČR, Slovenska a Poľska v Trutnove, ktorého sa podobne ako v Trenčíne zúčastnil jeden reprezentant štátu v jednej kategórii, zapísala víťazstvom na 100 i 200 metrov.
Šokovaní protinožci
Martina Moravcová naberá po skončení jednej sezóny a pred začiatkom druhej sily na exotickom Réunione v Indickom oceáne. Sestry Matíkové zažili na začiatku roku tiež kúsok exotiky, aj keď spojený s oddretými pretekmi. Na tých si však počínali zdatne. Konkrétne v austrálskom Sydney, na medzinárodných pretekoch New South Wales Championships 2003. Zúčastnilo sa na nich 1 700 plavcov, košické sestry na pretekoch na známej Bondi Beach súťažili v kategórii 13 až 15 - ročných, nedali sa však zahanbiť ani vo výsledkoch bez rozdielu kategórií. Ivana doplávala vo svojej kategórii druhá, Mirka obsadila tretie miesto. "A to nás víťazná Austrálčanka predbehla až v závere na súši. Cieľ bol až na pláži, čo sme si my neuvedomili...," konštatujú dvojičky. Ináč, medzi skoro dvoma tisíckami plavcov bez rozdielu veku, do úvahy teda berieme i mužov, obsadili v celkovom sumári 82. resp. 84. miesto! Úspech vo svojich vôbec prvých pretekoch v mori, teda v tzv. ocean swimm, zduplovali na ďalších pretekoch. Na trase z Palm Beach na Whale Beach Ivka obhájila predchádzajúce umiestnenie, Mirka si pohoršila o jeden stupienok. Dvojičky plávali s "rozlišovacími" znakmi, na ramenách mali namaľované slovenské vlajočky a aj vďaka nim zaujali známeho Johna Conradsa. Predchodca Iana Thorpea, olympijský víťaz z Melbourne z roku 1956, nevychádzal z údivu. "To nie je možné, aby zo Slovenska, ktoré nemá more, prišlo niečo také," niekoľkokrát zopakoval obom sestrám, keď im blahoželal ku ich výkonom.
Vrchol roka - ME v Glasgowe
V Austrálii strávili sestry tri týždne, plné spoznávania zaujímavej krajiny, ale i naberania síl a prípravy na tohtoročné vrcholy roka. Jednoznačným majú byť juniorské ME v škótskom Glasgowe (31. júl - 3. august). Je jasné, že účasť na nih je podmienená pomerne prísnymi časovými limitmi. "Vyzerá to tak, že Mirka splní limity minimálne v dvoch disciplínach, pričom ona je stavaná skôr na trate do 200 metrov. Ivka je skôr na tie stredne vytrvalé, teda trebárs na spomínanú dvestovku," hovorí Ivan Šulek.
Budúcnosť
Plávanie je pritom, aj keď to možno bude znieť laikom na prvý pohľad neuveriteľne, jedným z najnákladnejších športov. Teda pre toho, kto za plávanie nepovažuje len letné čľapkanie sa niekde na Bukovci... Pretekári musia investovať do drahých plaviek a plaveckých kombinéz, pri intenzívnejšom tréingu im vydržia dva - tri mesiace. Okuliare, vitamínové prostriedky, doplnky výživy, prenájom bazéna (môžeme závidieť našim južným susedom, v Maďarsku majú plavecké talenty bazén grátis - aj preto je Maďarskou jedným z najúspešnejších štátov v plaveckých a vodných športoch), doprava na preteky, ubytovanie... Ani samotná reprezentácia financiami neoplýva, kvôli ich nedostatku sa neraz nemôže zúčastňovať medzinárodných štartov či sústredení. Akákoľvek podpora štátu prakticky neexistuje, výchova mladých talentov a celý plavecký šport stojí a padá na ochote súkromných sponzorov. A rodičov, čo sú neraz prepojené nádoby. "Plávanie na Slovensku, to je bieda. Malý príklad. Pri účasti v Murcii si Ivanka zaplatila polovicu nákladov sama, samozrejme, nie doslovne. Slovenský plavecký zväz najprv najprv spomínal, že zaplatí účasť ôsmim pretekárom, nakoniec to ostalo na dvoch... Je však jasné, že v tomto športe sa na peniaze pozerať nedá. Avšak samozrejme, že na to musia pozerať rodičia. Ak tí na to nemajú...," nemusí dopovedať Ivan Šulek na margo športu, ktorý je popri hokeji a tenise jedným z finančne najnáročnejších. Na rozdiel od spomínaných športov však stojí skôr bokom od záujmu sponzorov, o štáte ani nehovoriac. Martina Moravcová by o tom vedela rozprávať, aj keď ona sa už o sponzorov a záujem štátu obávať nemusí. Najprv však musela získať pár desiatok medailí a vytvoriť niekoľko desiatok rekordov...
Rekordy, tituly, rekordy
Tie sa darí, na radosť trénera, rodičov i samotných dievčat, vytvárať aj obom sestrám. A pozor! "Mirka Matíková už v minulom roku, ako štrnásťročná, zaplávala lepšie časy, aké mala Martina Moravcová vo svojich 15 rokoch," hovorí ich tréner. Mirka Matíková v minulom roku na 200-metrovej trati v motýliku prekonala starý slovenský rekord 14-ročných plavkýň (2:27:72). Nestačilo, a tak ho ešte štyrikrát zlepšila. Čas 2:22:61 je dokonca lepší ako najlepší čas v kategórii 15 - ročných dievčat. Mirka je aj držiteľkou slovenského rekordu v tom istom spôsobe i v kategórii na 100-metrovej trati (výslednú 1:05:76 dosiahla vlani na Pribinovom pohári v Nitre). Je majsterkou Slovenska v kraule na 50 i 100-metrovej trati v kategórii 14 a 15-ročných dievčat a seniorskou (zároveň i dorasteneckou a žiackou) majsterkou Slovenska na 200 metrov motýlik (Ivanka skončila na druhom mieste), mžiackou majsterkou Slovenska na 50 metrov voľ. spôsob, 100 metrov voľ. spôsob, členkou seniorských majstrovských štafiet ŠKP na 4 X 50 metrov voľný spôsob, 4 X 100 metrov polohové preteky, 4 X 200 metrov kraul. Ivanka je majsterka Slovenska na 200 m motýlik a medailistka v disciplínach 200 metrov kraul a 100 metrov motýlik v kategórii 14 a 15-ročných dievčat. Okrem toho aj v disciplínach 1500 metrov kraul a 100 metrov motýlik v seniorskej kategórii. A okrem toho bola členkou majstrovských štafiet ŠKP na 4 x 200 metrov kraul medzi seniormi, 4 X 50 metrov kraul medzi seniormi a 4 X 50 metrov polohových pretekov medzi žiakmi. "Je zaujímavé, ako sa dievčatá výkonnostne striedajú. V roku 2001 bola lepšia Ivka, v roku 2002 zas výkonnostne vybehla Mirka," hovorí tréner dievčat Ivan Šulek, na čo dievčatá krútia nesúhlasne hlavou a tvrdia svoje. Samozrejme, sestra - nesestra, aj jedna, aj druhá nás presviedča, že v spomínaných rokoch bola lepšia ona...
Sen: olympijský bazén
Európske či svetové šampionáty, preteky Svetového pohára, republikové šampionáty, to všetko spojené s víťazstvami síce láka každého plavca, ale... U každého je najväčšou výzvou olympijský bazén. Grécke Atény, rodisko nielen novodobých olympiád, sú usporiadateľom OH v budúcom roku. A lákajú i sestry Matíkové. Tie už takmer rok trénujú spolu s Michalom Parnahajom, seniorským majstrom Slovenska a bývalou majsterkou SR Michaelou Smolákovou. Ak by to s účasťou v Aténach nevyšlo, sestry by nestratili trpezlivosť, veď už o ďalšie štyri roky sú OH v čínskom Pekingu. "Dostať sa na olympijské hry je snom každého športovca," hovoria unissono obe dievčatá...
Nová cesta
OH v Číne budú v roku 2008. Košické dvojičky majú 14 rokov, na "ceste" do Pekingu teda musia prekĺznuť úskaliami puberty. S čím sa doteraz nie stále dokázala vyrovnať i trénerská škola. Ivan Šulek: "U nás je trend - vyťažiť z dievčat čo najviac v rannom veku. Rýchlo získať medaily, tituly, nazbierať rekordy... Vyspelý plavecký trend však razí nový trend, pozrite sa na súčasnú svetovú špičku, v ktorej majú čo povedať trebárs Austrálčanky či Američanky. Sú to dvadsaťštyriročné plavkyne, fyzicky i vyspelé ženy. Vďaka tomu, že sa s nimi pracovali systematicky, cieľavedome, nie štýlom získania rýchleho úspechu... Aj naša Martina Moravcová patrí k tomuto trendu, našťastie a našťastie asi i preto, že trénuje v USA. My sme si povedali, že budeme pracovať takto. A že sa pokúsime v Košiciach vytvarovať novú Martinu Moravcovú. A máme možnosť mať dokonca dve..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.