Na tieto problémy upozornila včera Európska komisia v tzv. monitorovacích tabuľkách, ktoré odovzdala členským štátom EÚ.
Ak nedôjde do vstupu k potrebnej náprave, Slovensko stratí časť peňazí na rozvoj regiónov a podporu poľnohospodárstva a môže čeliť sankciám a obmedzenému prístupu na vnútorný trh únie. Pri regionálnej politike upozorňuje EK Slovensko na budovanie orgánov a štruktúr potrebných na čerpanie eurofondov. Slovensko je jedinou z desiatich vstupujúcich krajín, ktorú komisia varuje v tejto dôležitej oblasti, kde môže v prípade nepripravenosti SR stratiť milióny eur. "Ak Slovensko nebude pripravené, tak nebude schopné využiť peniaze, ktoré by mu inak patrili. Úniu to však nepoškodí a vnútorný trh to nenaruší, takže je to problém Slovenska," povedal TASR zdroj EÚ.
V poľnohospodárstve sú na Slovensku problémy pri príprave platobnej agentúry, zavádzaní integrovaného kontrolného a administratívneho systému na poskytovanie verejných platieb (IACS) a pri modernizácii potravinárskych zariadení. Tieto problémy sú však spoločné pre väčšinu vstupujúcich krajín. Hovorca EK pre poľnohospodárstvo Gregor Kreuzhuber včera varoval, že ak nebudú mať noví členovia od 1. mája 2004 funkčné kontrolné mechanizmy, jednoducho nebudú dostávať priame poľnohospodárske platby. "Ak nebude systém IACS fungovať, nebudú peniaze," konštatoval Kreuzhuber, ktorý vyzval budúcich členov, aby tejto oblasti venovali maximálnu pozornosť. Vo voľnom pohybe služieb varuje komisia Slovensko pred nedostatkami v legislatíve týkajúcej sa trhu finančných služieb, poisťovníctva a cenných papierov. Od predchádzajúceho februárového hodnotenia sa Slovensku podarilo doriešiť problémy v oblasti finančnej kontroly.
Podľa slovenského veľvyslanca pri EÚ Juraja Migaša sa všetky upozornenia EK voči Slovensku týkajú administratívnych kapacít a legislatívy. "Sú to všetko veci, ktoré sa Slovensko zaviazalo plniť v rámci rokovaní. Treba urobiť všetko pre to, aby sa tieto nedostatky odstránili a novembrová konečná správa neobsahovala žiadne alebo len minimálne výčitky," zdôraznil Migaš pre TASR. Hoci EK v tabuľkách vymenovala celý rad nedostatkov, o poslaní varovných listov Slovensku a ďalším rozhodne až v polovici júna, keď dokončí aj monitoring v oblasti spravodlivosti a vnútra. O výsledkoch predbežného hodnotenia informoval svojich kolegov v EK komisár pre rozšírenie Günter Verheugen listom. Napísal v ňom, že celkovo krajiny plnia svoje záväzky z prístupových rokovaní, ale vo viacerých prípadoch je potrebné "mimoriadne úsilie" a "naliehavá pozornosť". Pri všetkých desiatich krajinách hlási EK 28 problematických oblastí z viac ako 2000 záväzkov, takže celkovo hodnotí situáciu pozitívne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.