Netrpezlivý šofér vbehol s kamiónom medzi odborárov
Slovenskí odborári včera ráno o 10.00 hod. reálne naplnili svoje hrozby a zablokovali 13 hlavných hraničných priechodov. Blokáda trvala štyri
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
hodiny. Medzi hlavné požiadavky odborárov patrí zvýšenie minimálnej mzdy na 8 100 Sk a valorizácia všetkých sociálnych dávok a prídavkov na deti, minimálne o mieru inflácie. Žiadajú tiež dodržať záväzky kolektívnej dohody vo verejnej službe na rok 2003.
Združenie slovenských dopravcov ČESMAD už vyhlásilo, aby si jeho členovia finančné ujmy z blokády priechodov uplatňovali u odborov súdnou cestou. Odbory sa voči tomu bránia ústavným právom na štrajk. V spoločnosti sa už ozvali aj také upozornenia, že práve blokáda hraníc nie je štrajkom, pretože nejde o prerušenie práce zamestnancov, ale o obmedzovanie spoluobčanov.
Len duchaplnosť odborárov blokujúcich prejazd cez hraničný priechod Šiatorská Bukovinka - Sagótarián v okrese Lučenec zabránila tragédii. Približne pol hodinu pred ukončením protestnej akcie, ako informoval jej koordinátor Ján Šenitko, sa z maďarskej strany pohol kamión ktorý napriek upozorneniu odborárov, že budú priechod blokovať do 14.00 hod., pustili maďarskí colnici. Nervózny vodič kamióna s označením firmy TRANSSILV, sídliacej v okrese Lučenec, ktorý na maďarskej strane hranice čakal asi od 11.00 hod., svoje vozidlo nasmeroval na odborárov stojacich na ceste. Tí, ktorí boli k nemu najbližšie, si ho našťastie všimli a z cesty uskočili. Po prudkom zabrzdení, ako povedal J. Šenitko, vozidlo zastalo len niekoľko centimetrov pre ľuďmi, ktorí si ho nevšimli a nestihli uskočiť. Vodiča, ktorý musel vidieť odborárov stojacích na ceste, sa ihneď "ujali" policajti.
Cestu pri hraničnom priechode Makov včera na 4 hodiny zatarasili odborári z Kysúc a Považia. Po príchode na hranice boli niektorí vodiči, najmä z českej strany, touto situáciou prekvapení. Vodič autobusu z Ostravy sa napríklad nemohol dostať pre deti, ktoré čakali v škole v prírode v slovenskej rekreačnej oblasti Pančava, vzdialenej len niekoľko kilometrov od českých hraníc. Desať až pätnásťročné deti nakoniec odviezol autobus štrajkujúcich odborárov z Pančavy k hraniciam. Žiaci potom prešli cez dav štrajkujúcich 150 odborárov pešo a následne nastúpili do ostravského autobusu. Odborári nepustili ani záprah ťažných koní, vracajúcich sa zo zvážania dreva. Kone so zamestnancami firmy nakoniec obišli štrajkujúci dav cez blízky lesík. Do neďalekej Podvysokej sa nemohol vrátiť ani vodič s domiešavačom, ktorý vysypal betón priamo na colnici, kde stavajú oporný múr.
Iba dvom autám sa podarilo prejsť cez odborárske zátarasy pred hraničným priechodom Moravské Lieskové. Otec jedenapolročného dieťaťa musel odborárom sľúbiť, že bude svojho potomka vychovávať v odborárskom duchu. Až potom mu dovolili prejsť. Cestu uvoľnili aj šoférovi, ktorý viezol 75-ročnú ženu s chorým srdcom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.