v európskych inštitúciách v tomto kole výberových konaní môže nájsť 130 Slovákov. Ide však len o najnižšie a najmenej platené úradnícke posty s označením A8, ktoré sú určené najmä vysokoškolským absolventom bez praxe.
Koncom minulého roka vyhlásila únia prvý konkurz pre vstupujúce krajiny, vtedy však išlo len o dočasné pracovné miesta. Slováci prejavili obrovský záujem, z 25-tisíc prihlášok poslali takmer 6000.
Pre oblasť verejnej správy plánuje únia prijať 50 Slovákov, pre právo 35, ekonomiku 25 a audit 20. Ide však len o indikatívne počty, ktoré sa nemusia dodržať, pretože všetko bude závisieť od počtu prihlásených a výsledku konkurzov.
Podmienkou je ukončené vysokoškolské vzdelanie bez špecifikácie zamerania pre prvú oblasť, pre ostatné tri žiada únia právnické, respektíve ekonomické vzdelanie. Samozrejmosťou je okrem rodnej reči znalosť najmenej jedného oficiálneho jazyka, pričom povinná je angličtina, nemčina alebo francúzština.
Prihlásiť sa do konkurzu bude možné prostredníctvom internetu od 26. mája na adrese EPSO (http://europa.eu.int/epso), a to až do 24. júna. Prvé kolo testov sa nebude konať v Bruseli, ale v príslušnej krajine, pričom to bude asi v septembri.
Prijatí pracovníci môžu podľa dostupných tabuliek počítať s platom okolo 4000 eur (vyše 160-tisíc korún), čo je síce menej, ako dostávajú vyššie postavení euroúradníci, ale zároveň omnoho viac, ako by dostali na Slovensku.
V ďalších mesiacoch by únia mala podľa EPSO ponúknuť novým krajinám aj miesta pre vyššie postavených úradníkov. Už v júni bude vyhlásený konkurz na právnikov-prekladateľov, EPSO zverejnil tiež konkurz na miesta sekretárok zo
Slovenska a z ďalších vstupujúcich štátov. Sekretárky, ktoré ukončili vyššie stredné vzdelanie, ovládajú najmenej jeden oficiálny jazyk (angličtina, nemčina alebo francúzština povinná) a nemajú za sebou žiadne pracovné skúsenosti, si môžu po prijatí do európskych inštitúcií zarobiť mesačne okolo 2300 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.