oficiálnej tragickej bilancie sa počet obetí silného zemetrasenia, ktoré v stredu večer postihlo metropolu Alžír a jeho okolie, sa zvýšil na 2047. Počet zranených prírodnej katastrofy je 8626. Oznámilo to včera alžírske ministerstvo vnútra.
V ruinách sa predpokladajú naďalej stovky nezvestných osôb. Ich šanca na prežitie je však po štyroch dňoch, ktoré uplynuli od otrasov pôdy minimálna. Na ich záchrane pracujú nepretržite stovky dobrovoľníkov a špecialisti zo zahraničia s vycvičenými pátracími psami. Práce prebiehajú napriek hrozbe sprievodných zemetrasení. Stovky obyvateľov opätovne už štvrtú noc strávili v obavách na uliciach, v parkoch, štadiónoch a autách. Zároveň v postihnutých regiónoch rastie nenávisť voči vláde za nedostatočnú pomoc po katastrofe. Pritom je reálne nebezpečenstvo výskytu epidémií. Dav demonštrantov v sobotu zaútočil kameňmi na alžírskeho prezidenta Abdalazíza Butefliku, ktorý navštívil oblasť Boumerdes. Najvyšší predstaviteľ Alžírska, ktorého sprevádzala početná ochranka, musel kvôli nepokojom predčasne ukončiť prehliadku zemetrasením poškodených budov.
Demonštranti protestovali proti podľa nich nedostatočnej pomoci vlády obetiam zemetrasenia. Keď sa situácia vyhrotila, ochranka ukryla prezidenta do jednej z limuzín, do ktorých dav začal hádzať kamene. Vládnej kolóne sa z miesta podarilo uniknúť bez toho, aby prezident alebo niekto z jeho sprievodu utrpel zranenie. Silné zemetrasenie o sile 6,2 stupňov Richterovej stupnice postihlo najmä okolie hlavného mesta v stredu večer. Išlo o najsilnejšie zemetrasenie v regióne severnej Afriky za posledných 20 rokov. Epicentrum bolo asi 70 kilometrov od Alžíra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.