časopis Time. No spevák legendárnej írskej skupiny U2 Bono Vox sa v tomto výbere ocitol nie preto, že je rockovou legendou, ale kvôli svoje charitatívnej práci. Írsky spevák začal svoju druhú životnú kariéru, keď svoju skupinu už takmer pred 20 rokmi zapojil do kampane pesničkára Boba Geldofa na pomoc hladujúcim Etiópčanom.
A pretože vo Francúzsku bude summit skupiny G8, teda siedmich najvyspelejších štátov sveta a Ruska, ktorý sa má zamerať nielen na medzinárodnú bezpečnosť, ale aj na rozvojovú pomoc, Bono sa rozhodol získať pozornosť svetových lídrov. "Na summite sa bude diskutovať aj o pomoci rozvojovým štátom vo výške tri miliardy dolárov. Jedna miliarda z toho má byť určená na boj s tuberkulózou, AIDS a maláriou. Pridelenie tejto čiastky je však podmienené tým, že nebude tvoriť viac než tretinu príspevkov ďalších štátov sveta na rozvojovú pomoc. Musíme teda pracovať na tom, aby sme o tú miliardu neprišli," vysvetľuje Bono.
A aké nádeje vkladá frontman U2 do summitu ôsmich štátnikov? "Ľudia zvyčajne hovoria o týchto schôdzkach dosť cynicky. Takže uvidíme, kto bude pre a kto proti. Keby sa aspoň zhodli na potrebe pomôcť chorým na AIDS, bol by som šťastný. V Afrike by sa našlo možno až desať štátov, ktoré majú problémy, aké má či mal Afganistan," tvrdí spevák, ktorý dnes trávi veľa času obchádzaním veľkých firiem a nadácií so žiadosťami o pomoc čiernemu kontinentu. V roku 2000 veritelia sľubovali najchudobnejším štátom, že im odpíšu z dlhov celkom 110 miliárd dolárov, ale podľa najnovšej štatistiky im odpísali len zhruba štvrtinu tejto sumy. Bono Vox súhlasí s americkým ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom v tom, že vojna proti terorizmu je viazaná na boj proti chudobe. "Keď vojak hovorí, že túto vojnu nemožno vyhrať len s vojenskými prostriedkami, mali by sme ho počúvať," dodáva Bono Vox.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.