viacerých príslušníkov teroristickej siete al
Predstavitelia USA majú podľa vlastných slov spravodajské informácie, ktoré dokazujú, že vysoko postavení členovia organizácie Usámu bin Ládina ukrývajúci sa v Iráne vedeli o samovražedných útokoch v Saudskej Arábii, ktoré si 12. mája vyžiadali životy 34 ľudí. Vedúci americkí kongresmani v nedeľu predpovedali, že už v krátkom čase dôjde v Iráne k pozitívnemu vývoju v súvislosti s al-Káidou.
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí včera
oznámil, že zadržali viacerých príslušníkov al-Káidy, nie však popredných členov skupiny. "Irán to myslí vážne s postavením sa zoči voči al-Káide," vyhlásil hovorca a vyzval USA, aby "sa riadili logikou a rozumnosťou v medzinárodných vzťahoch a vyhli sa zasahujúcim poznámkam". Irán, ktorý USA zaradili spolu s Irakom a KĽDR do "osi zla", tvrdí, že vlani vyhostil okolo 500 príslušníkov al-Káidy po tom, ako prenikli cez hranice z Afganistanu, Pakistanu a Iraku.
Minister zahraničných vecí Kamal Charrází v rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro včera povedal, že Irán urobil všetko pre vypovedanie agentov al-Káidy a nemá záujem ani dôvod na podporovanie tejto organizácie.
USA, ktoré prerušili diplomatické vzťahy s Iránom krátko po islamskej revolúcii v roku 1979, sú k Teheránu od konca vojny v Iraku čoraz kritickejšie. Americkí predstavitelia ho obvinili z vykonávania tajného jadrového zbrojného programu, zasahovania do povojnového Iraku a poskytovania útočiska al-Káide. Irán tieto tvrdenia popiera. Noviny Washington Post v nedeľu priniesli správu o tom, že Biely dom má v utorok zvážiť Pentagónom podporovaný plán na destabilizáciu iránskej klerickej vlády prostredníctvom ľudového povstania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.