niekoľkonásobne narástol, aj napriek zvýšenemú počtu sudcov sa podarilo vybaviť iba necelú polovicu. Až 375 podnetov sa týkalo prieťahov v súdnom konaní. Finančné plány sťažovateľov sa však po rozhodnutiach senátu ÚS príliš nesplnili, hoci si uplatňovali nároky na odškodnenie až vo výške 2,2 miliardy Sk, napokon sa museli uspokojiť "iba" s dvoma promile tejto sumy - 4,4 milióna korún.
Aj keď je predseda ÚS J. Mazák spokojný s tým, že
Slováci si čoraz viac začínajú uvedomovať svoje základné práva a slobody, a ak majú pocit, že boli porušené, domáhajú sa ich ochrany, pre sudcov ÚS to predstavuje kvantum práce. Ako skonštatoval, za prvých 5 mesiacov tohto roka vydali viac rozhodnutí než predtým za 2 roky, pričom to množstvo sa už dá porovnávať aj s "bežnými" súdmi.
Zároveň odporučil advokátom a komerčným právnikom, aby najprv vyčerpali všetky iné zákonné prostriedkoch ochrany práv svojich klientov, a až potom sa obracali na ÚS. Ušetrilo by im to robotu... Podľa slov J. Mazáka by sa však mali činiť aj sudcovia všeobecných súdov, ktorí nie vždy konajú tak, aby bola zabezpečená dostatočná plynulosť a rýchlosť súdneho konania. On osobne by sa nebránil ani myšlienke, že ak dotyčný sudca zapríčinil prieťahy v súdnom konaní, priznané finančné odškodnenie by mu malo byť zosobnené v plate. Zatiaľ však nevie ani o jednom takom prípade...
Ako ešte uviedol, ďalšie verejné zasadnutie pléna ÚS v otázke súladu interrupcií s našou ústavou by sa malo uskutočniť v septembri aj za účasti ministra zdravotníctva R. Zajaca. Nevylúčil, že definitívny verdikt by mohol byť vynesený už do konca tohto roka.
Predseda ÚS sa začiatkom týždňa vrátil z 11. celosvetovej konferencie šéfov ústavných a najvyšších súdov vo Washingtone. Hovorilo sa tam najmä o amerických plánoch zriadiť osobitné vojenské tribunály pre ľudí, ktorí sú podozriví z uskutočnovania terorizmu. Táto myšlienka ho však veľmi nenadchla.
V prednáškach a diskusii ho zaujalo najmä podávanie majetkových priznaní amerických sudcov. "Verejne musia deklarovať svoje majetkové pomery a potom ich média aj tri týždne rozoberajú. Nemajú to radi, ale musia to prežiť," skonštatoval J. Mazák.
Práve on sa venoval vo Washingtone stavu korupcie v slovenskom súdnictve. Hoci uviedol, že najmä od roku 1998 sa urobilo mnoho preto, aby sa v justícii korupcia a úplatkárstvo dostali na vedľajšiu koľaj, k ich úplnému vykoreneniu ešte nedošlo. Avšak pomôcť by nám mal najmä vstup do EÚ. "Tam je úplatkárstvo zriedkavým javom. Verím, že po vstupe do EÚ budeme v justícii bojovať iba proti možnej a nie existujúcej korupcii," myslí si J. Mazák a dodáva, že pre našich sudcov bude najlepšie, ak si čím skôr uvedmia, že v únii je trochu iné právne a morálne prostredie, než je to zatiaľ u nás...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.