rokovali zástupcovia menšín z okolitých krajín. Maďarskí politici predpokladajú, že Slovensko nebude s novelou zákona súhlasiť. Maďarský parlament by mohol o novele rokovať už na budúci mesiac.
Správy z diplomatických kruhov potvrdzujú stanovisko Budapešti, že posledná verzia krajanského zákona je pre Európsku úniu prijateľná alebo jej aspoň tak neprekáža, aby sa v tejto otázke opäť angažovala.
Štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničia József Berényi si myslí, že ak pre Európsku komisiu a Radu Európy bude novela krajanského zákona prijateľná, "bola by tu aj možnosť zmeny nášho postoja".
Otázkou je, ako sa s novelou zákona vyrovnajú lídri vládnych strán. Manévrovacie možnosti šéfa SMK Bélu Bugára sú obmedzené - spory okolo krajanského zákona boli aj príčinou, prečo sa na poslednom kongrese SMK v Komárne výrazne posilnilo radikálnejšie krídlo strany vedené Miklósom Durayom.
Bugárovmu vedeniu sa vyčíta, že sa nedokáže zákona zastať proti slovenskej vláde. Menšinoví Maďari majú navyše o zákon a o tzv. maďarský preukaz reálny záujem.
Maďarské ministerstvo vnútra registrovalo do 5. mája viac ako 650-tisíc žiadostí o maďarský preukaz. Slovensko sa na tom síce podieľa iba necelými 70-tisíckami žiadostí, skutočný záujem je však výrazne vyšší. Slovenských Maďarov zatiaľ odrádza práve odpor a možné protiopatrenia slovenskej strany.
Bugár hovorí, že jeho strana zareaguje, ak Slovensko siahne k protiopatreniam proti maďarskému krajanskému zákonu. Denníku Új Szó povedal: "SMK je členom koalície dobrovoľne. V parlamente sa schvaľujú rôzne zákony, ku ktorým je nutná aj naša podpora. O podporu SMK nemôžu žiadať iba v prípadoch, keď je potrebné prijímať reštriktívne opatrenia. Musia zohľadniť aj to, čo potrebuje SMK a naši voliči."
Autor: pm, sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.