poľnohospodárskej podpory na čele s Francúzskom. Podľa ministra pôdohospodárstva SR Zsolta Simona je však navrhovaná reforma pre Slovensko výhodná.
Európska komisia (EK) navrhuje v rámci reformy okrem iného postupne znižovať priame poľnohospodárske platby, zrušiť ich tradičnú závislosť od objemu produkcie a znížiť alebo zrušiť umelo udržiavané vysoké výkupné ceny poľnohospodárskych výrobkov. Európsky komisár pre poľnohospodárstvo Franz Fischler sa v pondelok a včera v Bruseli stretol spolu s gréckym predsedníctvom na trojstranných rokovaniach s ministrami 15 členských a 10 vstupujúcich krajín EÚ, aby vytvoril "tábor stúpencov" navrhovanej reformy. Želá si, aby ju EÚ definitívne schválila v júni. "Slovensko reformu podporuje, pretože je to pre nás výhodné z viacerých hľadísk. Táto reforma nám umožní dobehnúť EÚ nie za desať rokov, ale za osem," povedal novinárom minister Simon. Komisár Fischler môže počítať so slovenskou podporou, dodal. Nový spôsob vyplácania poľnohospodárskej podpory Slovensko podľa neho potrebuje, čo vyplýva aj zo štruktúry slovenského agrárneho sektora, kde prevažuje veľkovýrobný charakter, nie malé rodinné farmy, ako v EÚ. Ak by k reforme nedošlo, museli by slovenskí roľníci 10 percent svojej pôdy úhorovať a neobrábať, o čom nový systém neuvažuje, dodal Simon.
S navrhovanou reformou CAP nesúhlasia v EÚ najmä hlavné poľnohospodárske veľmoci ako Francúzsko a Španielsko, ktorých farmári dostávajú z Bruselu najväčšiu podporu. Naopak, krajiny, ktoré na CAP najviac prispievajú a najmenej dostávajú, ako Holandsko, Británia či Nemecko, si želajú ešte razantnejšiu reformu. Už pondelok však naznačil, že by mohlo dôjsť k postupnému zbližovaniu názorov a júnovej dohode. Francúzsky minister Hervé Gaymard, ktorý doteraz striktne odmietal celý návrh, potvrdil, že Paríž nesúhlasí s "úplným" oddelením objemu produkcie od výšky podpory, súhlasiť by však mohol s "čiastočným" oddelením. Navrhol tiež niektoré ďalšie zmeny, ktoré naznačujú, že Francúzsko by mohlo s viacerými prvkami reformy súhlasiť. Nemecká ministerka Renate Künastová medzitým oznámila, že Berlín sa s Parížom pokúsi vypracovať kompromis, ktorý by mohol byť základom konečnej dohody celej EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.