sa papať. Slovensko najviac zaostáva v príprave na regionálnu politiku únie. To si údajne vypočul podpredseda vlády v pondelok od príslušného komisára EK Luiza Rieru.
A politická i mediálna scéna je v plameňoch. Schuster už zvolal na budúci týždeň akýsi slovenský summit politikov i odborníkov, Beňová bombarduje agentúry vyhláseniami. Bugárov zástupca (SMK má ale okrem neho ešte 6 podpredsedov) Árpád Duka-Zólyomi vyslovil nespokojnosť s činnosťou ministrov SMK a odtušil, že sa ich prácou bude zaoberať vedenie strany. Rusko dramaticky vykričal novinku, že "pochybuje o manažérskych schopnostiach Csákyho". (O Nemcsicsových schopnostiach sa nezmienil, hoci jeden z operačných plánov, ktorý Brusel vrátil ako zlý, sa vyrábal v gescii MH). A zo spravodajskej televízie včera celý deň šiel refrén, že "Slovensko je najmenej pripravenou krajinou na vstup do únie".
Takže - čo sa deje? Situácia je určite vážna, o čom najlepšie svedčí, že sám Csáky sa už včera zbavoval zodpovednosti za regionálne fondy, ktoré prehadzoval na Gyurovszkeho - straníckeho kolegu. Tento minister výstavby vystúpil po zasadaní vlády s akýmsi materiálom, o ktorom narýchlo rokoval kabinet a v štyroch bodoch má zlepšiť situáciu. Ak už Maďari na seba vzájomne ukazujú prstom a vláda pripúšťa problém a panikári, niečo zaiste smrdí. Len by bolo užitočné vedieť, že čo presne - všetky zverejnené výstupy a reakcie sa totiž opierajú o materiál "vo forme oficiálneho zápisu, ktorý má redakcia Pravdy k dispozícii".
Situácia je teda najmä neprehľadná. Eurofondy sú téma, o ktorej sa dobre písalo, keď bol cirkus s Hamžíkom - veci boli viacmenej jasné, vzťahy a väzby transparentné. Teraz nie sú, predvstupové fondy sa dočerpávajú, na tie "veľké" sa ešte len pripravujeme-nepripravujeme. Reč je zjavne o tých druhých, ale - čo to obnáša, že dnes zaostávame? V čom? V niečom určite áno, len ako to opísať? Má niekto zvonku predstavu, o aké parametre konkrétne beží a čo sa dá stihnúť napríklad za týždeň, mesiac alebo rok?
"Ide o veľmi konkrétnu a nespochybniteľnú výzvu, aby Slovensko v nadchádzajúcich 11 mesiacoch postupovalo intenzívnejšie a zlepšilo stratégiu v príprave a svoje personálne kapacity", komentuje šéfvyjednávač Figeľ. Ale čo - kde treba intenzívnejšie, čo znamená "stratégia v príprave", ako sa dajú zlepšiť "personálne kapacity"? Nie sú peniaze alebo prijali hlúpych ľudí? Alebo toto: Riera podľa Beňovej oznámil, že "Slovensko robí EK vážne starosti z dôvodu nejasnosti základnej stratégie, nevyjasnenosti zámerov a smerovania a pre nedostatočné kapacity na uskutočnenie predsavzatí". To sú všetko úplné všeobecnosti a klišé, ktoré sa okolo čerpania fondov rozprávajú mesiace. Niet sa čoho chytiť. "Slovensko by už teoreticky mohlo vyhlásiť tendre na konkrétne projekty, keby malo ujasnené priority" - to je vraj priama reč Riera-Fernandeza. A zase - čo za priority a kto mal ujasniť? Csáky, rezorty, celá vláda alebo regióny? Za regionálnu politiku zodpovedá - podľa Csákyho - rezort výstavby. Druhým dychom ale hovorí, že ostatné ministerstvá to nechcú celkom rešpektovať a Riera z Bruselu odkazuje, že "ministerstvá neberú veci vážne". Čo sa nerešpektuje, čo sa neberie vážne? Kto komu akú kompetenciu ukradol a prečo?
Aj polointeligentný komentátor už vidí, že je tu problém. Len sa nevie vyjadriť k veci, lebo odkedy téma beží, nie je nič konkrétne. Absolútne nič; odmietnutý bol Národný rozvojový plán a dva operačné plány, lebo "boli absolútne neprijateľné". Kde bola chyba - poslali to v ruštine alebo paličkovým písmom, nebolo to na hlavičkovom papieri s pečiatkou alebo čo?? Taká je diskusia o zaostávaní v eurofondoch - fráza na frázu.
Len pre obveselenie: V Česku je o príprave-nepríprave na e-fondy úplné mĺkvo. Nedávno ale vyvolal vzrušenie rozhovor námestníka ministra financií Janotu pre zahraničnú agentúru - uviedol, že Česko bude stáť prvý rok členstva v EÚ 36 miliárd Kč. Pre väčšiu autenticitu v origináli: "Díru v rozpočtu způsobí zrušení obchodních bariér, změny v inkasu daně z přidané hodnoty a spotřebních daní u dovozů a celního režimu. Zároveň Česká republika bude nejdříve přispívat do rozpočtu Evropské unie, ale peníze začnou z Bruselu proudit až v roce 2005." Tak - náš premiér hovorí, že vyčerpáme sto percent v roku 2004 a budeme plusoví 13 miliárd Sk. Česi, ktorí musia byť akože pred nami v príprave (ak sme poslední), kalkulujú mínus 36.
Varovanie Rieru-Fernandeza sa musí brať vážne. Len by sa žiadalo trochu viac svetla do toho, o čom vlastne celá táto debata je.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.