daniach z vína tak nepríde oproti súčasnému stavu k žiadnej zmene, teda zdaňované bude len šumivé víno. Pivo sa zdaní menej, ako predpokladal pôvodný návrh Ministerstva financií (MF) SR, jeho cena tak stúpne približne o korunu namiesto 3,7 až 4,5 Sk. Zdaňovanie cigariet schválili ministri v súlade s koncepciou rezortu financií, čo znamená od júla vyššiu cenu balíčka cigariet o zhruba 9 Sk. Benzín by mal ísť od 1. júla hore až o 3,10 Sk/l a pri nafte sa ráta so zvýšením dane o 2,70 Sk/l. Daň z minerálnych olejov pri bezolovnatých benzínoch predpokladá zvýšenie sadzby z 12 400 na 15 500 Sk/hl a pri nafte sa má sadzba upraviť z 11 800 na 14 500 Sk/hl. Sadzba olovnatých benzínov sa zvýši o 3 500 Sk/hl, stredných olejov o 2 700 Sk/hl, pri vykurovacích olejoch o 200 Sk/tonu, autoplynov LPG o 3 500 Sk/tonu a označených plynových olejov o 2 700 Sk/hl. Zdroje so zvýšených spotrebných daní, vrátane cigariet, v celkovom predpokladanom objeme asi 3,7 miliardy Sk vláda potrebuje na nahradenie nižšieho výberu DPH a dani z príjmu právnických osôb.
Postupné napĺňanie hlavných cieľov daňovej reformy včera slovenská vláda rozbehla prijatím novely zákona o DPH, ktorý od začiatku budúceho roku prinesie zjednotenie jej sadzieb na úrovni 19 %. Už od začiatku júla tohto roku ale táto novela prináša aj zavedenie povinnosti zdaňovania zálohových faktúr, čo má napomôcť zvýšeniu výberu DPH do štátnej pokladnice. O prijatí novely na pôde vlády aj s následným odsúhlasením tejto úpravy v skrátenom legislatívnom konaní TASR informoval poradca ministra financií Peter Papanek s tým, že po zavedení 19-% DPH štát očakáva jej celoročný vyber na úrovni 118,5 miliardy Sk. Oproti pôvodným planom MF, kedy sa mala zaviesť 20-% sadba DPH a koalícia sa napokon dohodla na 19 %, sa tak výber DPH podľa Papanka zníži o zhruba 6 miliárd Sk.
Vláda schválila opatrenia, ktoré by mali zlepšiť pripravenosť Slovenska na čerpanie prostriedkov z európskych štrukturálnych fondov. Konštatovala pritom vážne nedostatky v tejto oblasti. Ministerstvá a ostatné štátne orgány budú povinné každý mesiac informovať o stave plnenia úloh týkajúcich sa fondov, pričom do konca augusta majú doplniť aj svoje personálne kapacity.
Okrem toho sa v každom rezorte uskutoční vnútorný audit zameraný na pripravenosť využívať fondy a vláda predloží akčný plán pre túto oblasť. Koordináciou aktivít týkajúcich sa čerpania zo štrukturálnych fondov a z Kohézneho fondu EÚ bude poverené Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR. Jeho šéf László Gyurovszky po rokovaní vládneho kabinetu označil súčasnú situáciu v čerpaní prostriedkov z fondov za vážnu. Hlavné problémy spočívajú podľa L. Gyurovszkého v personálnom poddimenzovaní špecializovaných útvarov na ministerstvách i v regiónoch a v nedostatočnej kvalite nimi pripravovaných dokumentov. To sa prejavilo o.i. aj v tom, že Európska komisia vrátila SR na dopracovanie národný rozvojový program a sektorové programy. Tieto dokumenty má vláda znovu poslať do Bruselu do 6. júna 2003. Stavy pracovníkov útvarov zaoberajúcich sa využívaním európskych fondov sa majú podľa predstav MVRR SR doplniť tak., aby po ich štvormesačnom zapracovaní dosiahli plnú funkčnosť k 1. januáru 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.