právami rómskej menšiny.
Podľa jej informácii sa slovenskí Rómovia stretávali s diskrimináciou vo všetkých oblastiach. Organizácia informuje o neadekvátnej ochrane Rómov zo strany polície pred rasisticky motivovaným násilím či nedostatočnom prešetrovaní ich sťažností.
V správe sa podrobne opisuje februárový incident z roku 2002 z okresu Poprad, pri ktorom sa v dedine Gánovce-Filice k útoku na rómskeho občana Martina K. a tiež na obydlia v rómskej osade. Útočníci sa napadnutému vyhrážali smrťou a zbili ho bejzbalovými pálkami. Najmenej deväť ďalších ľudí z osady utrpelo pri rasovo motivovanom útoku zranenia. Jeden zo zranených zavolal políciu, no tá prišla až o hodinu neskôr, pričom vyšetrovateľ Okresného úradu vyšetrovania Policajného zboru (OÚV PZ) o tri dni vyhlásil, že sa nepreukázal rasistický motív útoku na Martina K. Policajný postup následne kritizovala mimovládna organizácia pre ľudské práva, pričom zdôraznila, že polícia nijaké vyšetrovanie v prípade nezačala. Vyšetrovateľ OÚV PZ toto obvinenie odmietol a začal trestné stíhanie pre porušovanie domovej slobody, poškodzovanie cudzej veci a ublíženie na zdraví. Začal trestné stíhanie proti neznámemu páchateľovi. Toto vyšetrovanie sa v máji skončilo, pretože polícii sa údajne nepodarilo páchateľa identifikovať. Až po vznesení žaloby polícia priznala existenciu rasistického motívu, no v júni prípad ukončila bez uvedenia páchateľa.
Druhý prípad na ilustráciu potláčania ľudských práv Rómov na Slovensku Amnesty International uvádza sťažnosť rómskej novinárky Denisy Havrlovej na policajta z Jarovníc, pretože si s ňou kvôli jej pôvodu odmietol podať ruku. Jej sťažnosť však košický policajný inšpektorát odmietol. Po opätovnom podaní Havrlovej sťažnosti vyšetrovateľ z prešovského policajného zboru zažaloval novinárku za urážku verejného činiteľa, keďže policajta označila za rasistu. Túto žalobu v máji odvolal Hlavný policajný inšpektorát v Bratislave, ktorý Havrlovej sťažnosť uznal ako čiastočne oprávnenú, no správanie policajta odmietol klasifikovať ako rasistické.
Amnesty International v správe o Slovensku pripomína zrušenie ustanovení článkov 102 a 103 slovenského trestného zákonníka týkajúcich sa hanobenia republiky a verejných činiteľov. K zrušeniu ustanovení pristúpil v januári 2002 Ústavný súd SR s odôvodnením, že ich uplatnenie by mohlo ohroziť právo slobody prejavu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.