plnú výšku sociálnych dávok dostanú od štátu len vtedy, ak neodmietnu prácu pre obec. Pre tých, ktorí nechceli pracovať, to znamenalo stratu časti dovtedajších príjmov.
Minister práce Ľudovít Kaník však v boji proti štedrému sociálneho systému neskončil. Svoju pozornosť tentoraz presunul na odstránenie deformácie v systéme, vinou ktorej môže byť dnes poberanie sociálnych dávok v niektorých prípadoch výhodnejšie ako zamestnanie.
Ak prejdú najnovšie Kaníkove návrhy, rozdiely v príjmoch zo štátnych dávok a minimálnou mzdou sa zvýšia. Nezamestnaným sa tak od budúceho roka viac oplatí pracovať. Štát im totiž ponechá štvrtinu dávok počas prvých šiestich mesiacov aj popri poberaní platu v novom zamestnaní. Oveľa výhodnejšie teda bude zamestnať sa, hoci aj za minimálnu mzdu.
Napríklad rozpočet rodičov, ktorí doteraz vychovávali tri deti zo sociálnej pomoci štátu a ktorí si od januára nájdu zamestnanie za najnižší možný plat, sa zvýši o 2847 korún, pričom podľa súčasného systému by si prilepšili len 1450 korún mesačne. Ešte viac budú zo zmien profitovať tí, ktorí sú v hmotnej núdzi, žijú sami a vychovávajú deti. Ich príjmy totiž podľa dnešného systému po zamestnaní za minimálnu mzdu dokonca klesnú. Po plánovaných úpravách si naopak výrazne prilepšia.
Zvýhodnenie ľudí v hmotnej núdzi, ktorí si nájdu prácu, by nemalo byť jediným. Štát chce podporovať všetkých, ktorí sa chcú dostať z nepriaznivej sociálnej situácie. "Každý, kto bude zapojený do obecných prác či do samovzdelávania, bude dostávať viac, ako keby sedel doma," avizuje minister Kaník.
Na Slovensku dnes žije v hmotnej núdzi okolo šesťstotisíc občanov. Sú to ľudia, ktorí poberajú sociálne dávky, so svojimi rodinami. Hlavnou príčinou ich chudoby je práve ich nezamestnanosť. Po ekonomickom zvýhodnení hľadania si práce a súčasnom raste hospodárstva vytvárajúcom nové pracovné miesta by tak chudoba na Slovensku mala klesnúť.
Autor: tv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.