predstaviteľmi i šéfom dočasnej civilnej správy krajiny, Američanom Paulom Bremerom, šéfom Úradu pre obnovu a humanitárnu pomoc. Bremer informoval premiéra o problémoch, ktorým čelí v oblasti hospodárstva a bezpečnosti, povedal novinárom Sawers. Bezpečnostnú situáciu komplikujú najmä vysoká kriminalita, zvyšky členov a prívržencov zvrhnutej vládnucej strany Baas, ako aj šiitskí islamisti, ktorých jasne podporuje Irán, dodal Sawers.
Blair sa počas pobytu v Basre stretol aj so 400 britskými vojakmi, ktorí pomohli pri zvrhnutí Saddáma Husajna a ukončení jeho 23-ročnej diktatúry v Iraku. Tony Blair je prvým lídrom západnej veľmoci, ktorý po skončení nedávnej vojny vkročil na irackú pôdu.Britský premiér Tony Blair včera po krátkej historickej návšteve Iraku odcestoval z oblasti Perzského zálivu.
Spojené štáty pracujú na pláne zabezpečiť Irak väčším vojskom, než sa predpokladalo, napísal včera denník New York Times, citujúc nemenovaných vysokých predstaviteľov USA. Plán navrhuje ponechať v Iraku väčšinu pechotnej divízie, ktorá viedla vojnové ťaženie spojencov na Bagdad, až kým sa v krajine nezlepší bezpečnostná situácia. Časti divízie budú nasadené v tzv. "horúcich oblastiach", najmä na severe Iraku a v hlavnom meste.
Piaty armádny zbor, ktorý prevezme velenie americko-spojeneckých síl v Iraku na budúci mesiac, momentálne prehodnocuje požiadavky na rozsah vojska. Pentagónom vyvíjaný plán uvažuje o presune členov Tretej pechotnej divízie do "horúcich oblastí mimo Bagdadu", píše New York Times, citujúc nemenovaného dôstojníka. Podľa amerických predstaviteľov by malo zostať v Iraku okolo 160 000 vojakov z USA a Veľkej Británie, kým sa v krajine nezlepší bezpečnostná situácia.
Autor: Basra/New York (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.