Hillarymu (83) pri oslavách 50. výročia dobytia Mount Everestu. Tenzing Norgay, šerpa, ktorý sprevádzal Hillaryho na ceste na vrchol, zomrel pred 17 rokmi. Novozélanďan Hillary však neustále spomínal svojho lezeckého partnera počas uplynulého týždňa slávnostných sprievodov, výstav a večierkov. Po 15 minútach, ktoré strávili účastníci prvovýstupu na vrchu 8850 metrov vysokého vrcholu 29. mája 1953, nepociťoval ani jeden z nich túžbu vrátiť sa tam. "Tenzing zvykol hovoriť: Urobili sme to. Boli sme prví. Prečo by sme sa mali obťažovať urobiť to znova?" pripomenul v stredu Hillary.
Hillary vyhlásil, že výročie pre neho veľa neznamená, iba to, že ubehlo 50 rokov. Zároveň ho ale potešili a priviedli do úžasu oslavy, ktoré sa začali v máji v Indii a potrvajú do júna v Spojených štátoch. V predvečer jubilea na tlačovej konferencii povedal: "Neteší ma veľmi budúcnosť Mount Everestu. V základnom tábore je 1000 ľudí v asi 500 stanoch a s miestom na pitie a ostatným komfortom. Len posedávať vo veľkom základnom tábore, vyprázdňovať plechovky piva, to nepovažujem osobitne za horolezectvo.".
Hillary a Jamling Norgay - Tenzingov syn a sám horolezec, majú námietky proti tzv. komerčnému horolezectvu, ktoré umožňuje ľuďom s malými skúsenosťami zaplatiť šerpov a tí ich dostanú na vrch hory. "Ktokoľvek, kto má 65 000 dolárov, sa môže vyšplhať na Mount Everest," referoval Jamling v stredu večer v nepálskej televízii o bežných nákladoch na expedíciu. Jamling namietal proti snahám byť prvý na vrchole v rôznych kategóriách. "Už to nie je vášeň. Je to jednoducho šport," dodal.
Napriek výdobytkom modernej doby, ako je internetová kaviareň v základnom tábore, hory zostávajú nebezpečné. Hillary odmietol príležitosť osláviť výročie v Londýne s kráľovnou Alžbetou II., ktorej korunováciu v rovnakom roku ovenčil odvážny skutok britskej výpravy, ku ktorej sa Hillary v Himalájach pripojil. "Ozaj sme cítili, že miesto, na ktorom chceme byť 29. mája, je tu v Káthmandu," povedal Hillary, ktorého sprevádza manželka a ďalší príbuzní. Po posedení pri čaji s nepálskou kráľovskou rodinou Hillary vynechal včerajší posledný banket a povečeral so šerpami, ktorých počas uplynulého polstoročia podporoval a navštevoval. Hoci nepálske mestá ožili a mnohí šerpovia netrpia hmotnou núdzou, podľa Hillaryho sa niektoré veci nezmenili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.