MVDr. Pavol Dubinský, DrSc. Ťažiskom práce ústavu je výskum parazitárnych ochorení u ľudí, zvierat a rastlín, ako aj výskum ich pôvodcov.
"Už niekoľko rokov je pre nás aktuálna otázka lymskej boreliózy, ktorá je prenášaná kliešťami. V poslednej dobe sa v strednej Európe rozšírila aj echinokokóza, to je pásomnica, ktorá parazituje u zvierat, najmä líšok, ale môže sa preniesť aj na ľudí. U nás sa prvýkrát echinokokóza objavila v roku 1999 a odvtedy sa touto problematikou intenzívne zoširoka zaoberáme. Urobili sme trojročný monitoring celého územia Slovenska, zameraný na výskyt tejto novej parazitózy u líšok. Najväčší výskyt u líšok sme zaznamenali v Žilinskom kraji, nasleduje Prešovský a Trenčiansky. Čo je však horšie, zistili sme už aj dva prípady prenosu na ľudí. Je možné, že takýchto ochorení je aj viac, pretože podobne ako napríklad pri BSE trvá desať - pätnásť rokov, kým sa objavia klinické príznaky," hovorí P. Dubinský.
V prípade prenosu na ľudský organizmus sa môže larva usídliť v pečeni, kde je to možné riešiť chirurgickým zákrokom. Je však veľké riziko, že sa prenesie aj na ďalšie orgány. Pokiaľ nie je možný chirurgický zásah, potom je terapia náročná aj finančne nákladná, ide až do státisícov. Medikamentózne sa dá zastaviť rast pásomnice, po vysadení liekov však ďalej rastie. V takýchto prípadoch je teda nevyhnutná doživotná terapia. Vo Francúzsku bolo zaznamenaných viacej prípadov tohto ochorenia, z ktorých mnohé končili transplantáciou pečene.
Záber ústavu je širokospektrálny, spomeňme výskum pôvodcov parazitozoonóz, helmintóz, výskum svalovca, ktorý sa vyskytuje obzvlášť na východe Slovenska a podobne. Pri jednom štvorročnom projekte ústav spolupracoval s kolegami z USA, USA aj celý projekt financovali. Rozsiahlu spoluprácu má v tomto smere ústav aj s Rakúskom. V súčasnosti pracovníci ústavu pracujú aj na dvoch projektoch Európskej únie.
Pavol Dubinský má vzťah k živej prírode, keďže vyrastal na dedine. Lásku k vede možno hľadať v jeho rodine, keďže jeho strýko bol známym vedeckým pracovníkom v oblasti fyziky, zakladal napríklad košický Ústav experimentálnej fyziky. Rodinná tradícia pokračuje, syn pána Dubinského je lekár-onkológ.
Nestorom ústavu je Prof. MVDr. Ján Hovorka, DrSc., ktorý stál v roku 1953 pri zrode ústavu. Pôsobil aj na Vysokej škole poľnohospodárskeho a lesného inžinierstva aj na Vysokej škole veterinárnej v Košiciach. Vo funkcii riaditeľa ústavu pôsobil do roku 1987.
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.