predseda Historickej spoločnosti I. Henszlmanna.
Imrich Henszlmann (1813 - 1888) je pokladaný za zakladateľa pamiatkovej starostlivosti v Uhorsku. Narodil sa v Košiciach, jeho rodný dom stojí na Hlavnej ulici č. 38, teda v blízkosti Dómu sv. Alžbety. "Pravdepodobne to bol práve tento skvost gotiky, ktorý ovplyvnil jeho životnú dráhu. Hoci v Pešti a vo Viedni vyštudoval medicínu a v Padove získal lekársky diplom, už vtedy sa zaujímal najmä o historické pamiatky a archeológiu. To ho doviedlo k štúdiu dejín a umenia v Benátkach a Ríme. V roku 1843 sa stal členom Maďarskej akadémie vied," v skratke zhrnul J. Halász.
V roku 1846 vyšla z jeho pera vôbec prvá uhorská publikácia o dejinách umenia. Vydanie jedného z jeho diel "Teória proporcií v architektúre" sponzoroval dokonca samotný Napoleon III. Vo svojich publikáciách sa venoval najmä románskym a gotickým pamiatkam na území Uhorska. Zaslúžil sa o založenie hornouhorského múzea v Košiciach. V roku 1972 sa stal profesorom dejín umenia na budapeštianskej univerzite. Jeho vzťah k rodným Košiciam dokumentuje to, že svoje prvé aj posledné nedokončené dielo venoval Dómu sv. Alžbety.
Košice môžu byť právom hrdé aj na ďalšiu výraznú postavu - Bélu Gerstera, ktorý sa narodil v Košiciach v roku 1850. Inžiniersky diplom získal vo Viedni na Technickej univerzite v roku 1873. Rok na to už pracoval vo Viedni ako mestský inžinier, neskôr odišiel do Pešti, kde si ho všimol generál István Türr, pobočník kráľa Viktora Emanuela. Vďaka nemu sa Gerster dostal v roku 1876 na medzinárodnú expedíciu, ktorej cieľom bolo určenie najvhodnejšej trasy medzioceánskeho prieplavu v Strednej Amerike. Stal sa vedúcim inžinierom expedície. O dva roky ako prvý navrhol miesto prieplavu medzi Panamou a Colonom. Na základe jeho návrhu sa v roku 1879 začali práce na vybudovaní Panamského prieplavu.
Najvýznamnejšou Gersterovou prácou však bol Korintský prieplav. Prvé pokusy postaviť ho sa datujú ešte zo 4. storočia pred naším letopočtom. Všetky pokusy však kvôli špecifikám tejto oblasti vyšli nazmar a bolo ich do konca 19. storočia neúrekom. Türr získal od kráľa a gréckej vlády povolenie na stavbu prieplavu a vypracovaním štúdie poveril Gerstera. V máji roku 1882 začala výstavba Korintského prieplavu slávnostným výkopom gréckeho kráľa Juraja. Výstavbu sprevádzali mnohé problémy. Zvýšené finančné náklady oddialili dostavbu, aby toho nebolo málo, oblasť postihlo zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo aj ľudské životy. Po všetkých peripetiách bol napokon prieplav podľa štúdie Košičana Gerstera v roku 1893 ukončený. Po návrate sa zaoberal najmä výstavbou železníc, bol staviteľom trate Košice-Turňa. Zomrel 3. augusta 1923.
Určite z historických filmov poznáte pušky, do ktorých sa pušný prach pracne musel pchať spredu. To to trvalo, kým sa mohla salva zopakovať... Možno len málokto vie, že praktické nabíjanie pušky zozadu vymyslel práve Košičan - Ľudovít Alexy. Tak mohla vzniknúť tzv. opakovačka s klasickou spúšťou a zadným nabíjaním. Tento vynález si dal v roku 1849 patentovať. Patril medzi najvýznamnejších puškárov 19. storočia. Jeho vtedajší súčasníci mu vytýkali, že vynález neobjavil už pár rokov skôr, pretože to by boli asi vtedajšie revolučné roky dopadli inak a celé dejiny by možno išli iným smerom.
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.