miestach tela stretávame denne a vidíme na televíznych obrazovkách. Náušnice z ucha sa preniesli aj do nosa, obočia, jazyka, či pupku. Tí hanblivejší skrývajú kovové ozdoby na intímnych miestach, ktoré môžu vidieť iba partneri.
Piercingu sa nevyhýbajú ani svetové celebrity. Napríklad speváčka Britney Spears si nedávno dala urobiť piercing na jednej z prsných bradaviek. Jej kolegyňa z branže Christina Aquilera má viac ako jedenásť piercingov, vrátane náušnice v klitorise. Podobnú intimnú ozdobu má i Janet Jackson, okrem toho si piercing dala aj do pupku, bradaviek, nosa a jazyka.
Otázka je, čo vedie ľudí k tomu, aby si dali urobiť piercing na chulostivých miestach. Väčšina tvrdí, že vraj hlavným dôvodom je túžba po zlepšení sexuálneho života a nakoniec je to i módna záležitosť. Na druhej strane piercing na niektorých miestach je nepohodlný, nepríjemný, bolestivý a v niektorých prípadoch môže ohroziť aj život.
Napríklad gulička v jazyku vraj dokáže spríjemniť bozkávanie, môže však vadiť pri jedle alebo rozprávaní.
Lekári upozorňujú, že v ústnej dutine sa za normálnych okolností nachádza množstvo rôznych baktérií, ktoré človeku neškodia. Ak však dôjde k poraneniu, trebárs aj piercingom jazyka, tieto baktérie vniknú do tela a môžu vyvolať životunebezpečné zánety. Ozdoby z kovu vyvolávajú aj alergické reakcie, zapríčiňujú krvácanie, opuchy, ale aj otravu krvi, poruchy reči, hltania, zničenie chuťových buniek a v neposlednom rade sa môžu uvoľniť a ich nositeľ ich zhltne. Najhorším dôsledkom je zápal mozgových blán, ktorý môže viesť až k smrti človeka. Varovný prst dvíhajú i zubní lekári - kovová gulička pri rozprávaní naráža na zuby a tak vytvára v sklovine prasklinky, v ktorých sa usadzujú baktérie. Zuby sa tak ľahšie kazia a je väčšia pravdepodobnosť vzniku paradentózy.
Osobitne treba spomenúť piercing genitálií, ktorý je
zásahom do najcitlivešej časti ženského i mužského tela. Ak si ženy chcú kovom prozdobiť svoje genitálie, treba dopredu myslieť na to, že sprvoti sa budú cítiť nepohodlne pri sedení, bicyklovaní, chôdzi v úzkych džínsach. Podobne je to aj s piercingom mužských genitálií. Piercing môže byť vzrušujúci, ale i bolestivý a dosť nepraktický. V priebehu hojenia rany pri piercingu sa ozdoba nesmie vyberať. Hojenie je dlhodobejšia záležitosť a o novonadobudnutú ozdobu sa trba starť, aby sa zabránilo napadnutiu rany baktériami. Piercing sa doporučuje čitiť denne antibakteriálnym mydlom. Po štyroch mesiacoch by rana mala byť zahojená, ale dovtedy nie je vhodné kúpať sa, aby nedošlo k infekcii.
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.