obrazu, ktorý o sebe máme. Objavili sa vrásky, šediny, pribrali sme. Reakcie sú rôzne. Niektorí si povzdychnú, iní sa zmieria s osudom, prípadne sa už viackrát nepozrú do zrkadla, ďalší si začnú vytvárať ilúzie tým, že sa inak obliekajú, nasadia si redukčnú diétu alebo začnú športovať. Pohľad do zrkadla môžeme stotožniť so sebareflexiou.
Sebareflesia je proces odrážania seba vo vlastnom vedomí. Sebareflexiou a hodnotením odrážaných skutočností sa utvára, dotvára ale aj pretvára obraz o sebe vo vedomí človeka. Ľudská bytosť reaguje nielen na veci a osoby vo vonkajšom prostredí, ale aj na svoje vlastné telo, na vlastné myšlienky, na cítenie. Týmto sa vyvíja poznanie o sebe ako o ústrednom a hodnotnom predmete.
Psychológovia nazývajú tento obraz o sebe pojmom "ja". Toto má niekoľko úrovní, z ktorých spomenieme konštrukciu ideálneho "ja", ktorému sa jedinec svojim konaním usiluje približovať. Obraz o sebe "ja" má rozhodujúce postavenie v sebavedomí jedinca. Je to bod v živote, pri ktorom na základe činnosti je človek schopný diferencovať seba od sociálneho prostredia.
Človek, ktorý nikdy nehral tenis, bude môcť ťažko posúdiť svoju schopnosť pre túto hru. Na základe pozerania tenisových zápasov v televízii má pocit, že by tenis hravo zvládol. Keď však vezme do ruky raketu a začne posielať loptičku presne tam, kde nechce, okamžite si napráva sebavedomie a tenis už alebo radšej nechce hrať, uznáva tých, ktorí ho hrajú, alebo začína tvrdo a trpezlivo trénovať. Aj v tomto prípade sebareflexia zaúčinkovala tak, ako je jej úlohou.
Je však možný aj druhý pól, než ten, ktorý sme uviedli v predchádzajúcom príklade. Nie zriedka človek objaví v sebe talent pre činnosť, ktorú doteraz nikdy nerobil. Nikdy sa preto predtým ani neusiloval o sebarealizáciu v tejto oblasti.
Činnosť je teda prvým nástrojom i prostriedkom sebareflexie. Druhým prostriedkom sú osobitosti prijímania a príjemcu obrazu, ktorým je vedomie človeka. Vedomie musí byť v prvom rade schopné prijímať obrazy, t. j. nesmie byť či už únavou, alebo požitím omamného prostriedku (alkohol) oslabené alebo inak ovplyvnené. Ak chceme narábať so sebareflexiou, musíme vylúčiť tieto vplyvy. Sebareflexia je jedným zo silných motivačných prvkov a modifikátorom sociálneho správania a preto by sme jej mali venovať zvýšenú pozornosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.