postihnutý nie je, teda ani spôsobilosť k právnym úkonom nemá nijako obmedzenú a chcel by zriadiť závet. Ako treba v danom prípade postupovať, keď závetca nie je spôsobilý napísať vlastnoručný závet ani ho podpísať. Musí v takom prípade závet napísať notár, alebo postačí, keď ho podpíšu svedkovia?
Zn.: Kto podpíše závet?
Odpoveď: Ako je všeobecne známe, závet musí poručiteľ urobiť osobne, jeho zastúpenie, či už zákonným zástupcom alebo splnomocnencom, je pri tomto právnom úkone vylúčené. Pre všetky druhy závetu je spoločné, že musia mať písomnú formu. Nezáleží na podklade písma, môže ním byť papier, ale aj koža, umelá hmota, drevo, textilná látka a akákoľvek iná hmota spôsobilá zachytiť písomné osvedčenie tak, aby mohlo tvoriť listinný dôkaz. Toto uvádzame len pre zaujímavosť, pretože spravidla sa závet spisuje na papier.
Pre platnosť vlastnoručného (holografného) závetu sa vyžaduje po formálnej stránke, aby ho závetca napísal sám, v celom znení vlastnou rukou, uviedol v ňom deň, mesiac a rok, kedy ho podpísal a na konci pripojil svoj podpis. Platí zásada, že čo nie je kryté podpisom, nemožno považovať za platné. Preto, ak závetca po podpísaní listiny pripíše ešte niečo k závetu, treba, aby listinu pod pripojeným textom opätovne podpísal a uviedol dátum, kedy tak urobil. U vlastnoručného závetu zákon nevyžaduje, aby bol zriedený v prítomnosti svedkov, ani to, aby podpis závetcu bol úradne overený. Vlastnoručný podpis nemožno však nahradiť pečiatkou alebo fascikle podpisu závetcu.
Pod podpisom treba rozumieť také vypísanie mená, aké závetca obvykle používa. Vypísanie celého priezviska a mená sa nevyžaduje. Pravda, podpis sa musí urobiť vždy tak, aby ho bolo možné identifikovať ako skutočný vlastnoručný podpis závetcu. Za podpis nemožno považovať iba naznačenie pomeru voči v závete ustanovenému dedičovi bez uvedenia mena závetcu, napr. "tvoja teta" alebo "váš otec" a podobne. Požiadavka, aby závet bol napísaný vlastnou rukou, je splnená i vtedy, ak celé znenie závetu, včítane podpisu a dátumu podpísania napíše napr. bezruký závetca protézou, nohou, ústami a podobne. Takto vyhotovený písomný prejav musí však vykazovať charakteristické znaky písma toho, kto prejav urobil (závetcu).
Ďalšou formou je alografný závet. Je to závet, ktorý nenapísal poručiteľ vlastnou rukou. Závet môže napísať ktokoľvek písacím strojom, počítačom alebo inak mechanicky, alebo ho môže napísať i vlastnou rukou iná osoba. Závetca však musí taký závet vlastnoručne podpísať. Podpis nemožno nahradiť pečiatkou podpisu poručiteľa - závetcu, napr. troma krížikmi. V týchto prípadoch, keď je zriadený alografný závet, závetca musí taký závet vlastnoručne podpísať pred dvoma súčasne prítomnými svedkami a výslovne prejaviť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia sa musia na závet tiež podpísať. Samozrejme, že aj pre túto formu závetu sa vyžaduje, aby bol v ňom uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný. Bez uvedených náležitostí závet nie je platný.
Fyzické osoby, ktoré nemôžu písať alebo čítať, ale inak sú spôsobilé zriadiť závet, môžu prejaviť svoju poslednú vôľu pred troma súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná a svedkami podpísaná. Závetca musí pred troma spôsobilými svedkami potvrdiť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Pisateľom závetu môže byť len osoba na veci nezúčastnená (nemôže byť ním závetom povolaný ani zákonný dedič), ktorá nie je ani v nijakom blízkom pomere ku ktorémukoľvek z dedičov. Pisateľom môže byť svedok, nie však predčítavateľ. Totožnosť pisateľa a predčítateľa zákon vylučuje. O predčítateľovi platí to isté ako o pisateľovi, predčítateľ nemôže byť pisateľom závetu.
Zákon ďalej vyžaduje, aby v listine bolo uvedené, že závetca nemôže písať alebo čítať, kto listinu napísal a kto nahlas prečítal a akým spôsobom potvrdil poručiteľ, že listina obsahuje jeho pravú vôľu.
Listina tejto formy a obsahu sa vyžaduje aj pre závet nevidomých osôb. Pre nepočujúcich, ktorí nemôžu čítať alebo písať, zákon navyše vyžaduje, aby svedkovia ovládali znakovú reč, a aby listina bola do tejto reči pretlmočená.
Každý však môže prejaviť svoju poslednú vôľu do notárskej zápisnice. Ak ide o maloletých, starších ako 15 rokov, jedine táto forma je pre zriadenie závetu prípustná. Ak spisuje notár notársku zápisnicu s osobou, ktorá nemôže čítať alebo písať, priberie dvoch svedkov úkonu. Títo svedkovia musia byť prítomní pri prejave vôle poručiteľa o tom, čo sa má pojať do zápisnice, pri prečítaní zápisnice a jej schválení poručiteľom. Ak je závetca hluchý alebo nemý, avšak môže čítať a písať, musí si notársku zápisnicu sám prečítať a k nej vlastnou ruku pripísať, že ju čítal a že ju schvaľuje.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.