ohľadom Iraku a v obnovenie transatlantickej jednoty na pozadí globálnych bezpečnostných hrozieb.
"Európa by mala byť a je znepokojená otázkou zbraní hromadného ničenia v rukách nestabilných štátov a medzinárodného terorizmu," uviedol Blair v prejave v prítomnosti poľského prezidenta Aleksandra Kwasniewského v Kráľovskom zámku vo Varšave. "Spojené štáty sa nemýlia, ale majú pravdu, keď s nimi tvrdo zaobchádzajú," dodal britský premiér na návšteve Poľska.
V poznámke adresovanej priamo Nemecku a Francúzsku, ktorých vzťahy s USA sú takmer na nulovej úrovni, Blair povedal: "Musíme v tomto podporovať Spojené štáty a kde je v rámci Európy rozpor s USA, mali by sme ho zvládnuť opatrne, ako medzi spojencami a nenechať ho explodovať do diplomatickej ruvačky." Blair zároveň pripomenul Spojeným štátom, aby si uvedomili dilemu Európy, ktorá chce byť partnerom Washingtonu, no nie jeho slúžkou. Ministerský predseda Veľkej Británie včera zároveň vyjadril nádej, že Poliaci sa v júnovom referende o vstupe krajiny do EÚ rozhodnú pre začlenenie svojej krajiny do spoločenstva.
Britské skúsenosti ukazujú, že je lepšie byť v EÚ ako mimo nej, zdôraznil Blair. "Európa nie je hrozba. Je to vaša príležitosť. Zostať vonku nie je znak poľskej sily. Viedlo by to k poľskej slabosti," objasnil. Blair v tejto súvislosti vyzval, aby sa EÚ rozvíjala ako únia národov a nie ako federálny superštát. Jeho argumentom je, že superštát nebude účinný a ani legitímny, aby odpovedal na globálne výzvy. V rámci ťaženia proti centristickým a federalistickým snahám vo vnútri EÚ, ktoré podporujú Nemecko a Francúzsko, Blair uviedol: "Odmietam názor, že skutočná Európa sa dá nájsť iba v Európskej komisii a Európskom parlamente." "Čo potrebujeme urobiť, je posilniť Európu všade, kde treba, na každej úrovni, no prameň autority spočíva v kolektívne prejavenej slobodnej vôli národov," dodal Blair.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.