riešila praktické problémy s jeho uplatňovaním. Informoval o tom po včerajšom rokovaní RHSD, na ktorom odbory opäť kritizovali, že vláda nedodržiava zákon, keď materiály predkladá do vlády bez toho, aby o nich predtým rokovali sociálni partneri.
"Je to ďalší signál k tomu, aby sme zladili život na politickej scéne s tým, čo od nás očakávajú sociálni partneri," reagoval na výhrady Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR R. Nemcsics. Ako zdôraznil, vláda má nezastupiteľnú zodpovednosť za kroky v hospodárstve a musí sa riadiť najmä podľa toho, pričom je prirodzené, že predovšetkým odbory majú k predkladaným materiálom často odlišné stanovisko.
Okrem iného je preto za zmenu ustanovenia o opätovnom prerokovaní návrhov, v ktorých RHSD na prvýkrát nedospeje k dohode. "Ak vieme, že do tripartity idú materiály, v ktorých sú predstavy vlády a sociálnych partnerov vo výraznom protiklade, tak je asi častokrát naozaj formálne ich opätovné prerokovávanie a predlžuje to celý legislatívny proces," zdôvodnil R. Nemcsics.
Odborári ani zamestnávatelia s načrtnutými zmenami nesúhlasia, keďže si myslia, že zakotvený inštitút opätovného prerokovania má svoj význam a umožňuje hľadať spoločné riešenia. Podľa viceprezidenta KOZ Petra Gajdoša by sa mala vláda prispôsobiť platnej legislatíve namiesto toho, aby zákon prispôsobovala svojmu chaotickému riadeniu a argumentom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.