Yorku. Po sobotňajšom návrate stroja sa ukončí priekopnícka kapitola letectva, keď spoločnosť Air France ukončí prevádzku svojich piatich Concordov. Štyri lietadlá darujú leteckým inštitúciám vo Francúzsku, USA a Nemecku, piaty bude vystavený na letisku Charles de Gaulle.
Neďaleko tohto letiska na severe Paríža sa v júli 2000 krátko po štarte jeden z Concordov zrútil, čo si vyžiadalo 113 obetí na životoch. Nešťastie spolu s poklesom leteckej prepravy po 11. septembri 2001 viedlo Air France a British Airways, ktoré ako jediné Concorde využívali, k rozhodnutiu zastaviť komerčnú prevádzku nadzvukových strojov. Britské aerolínie tak chcú urobiť koncom októbra.
Luxusné lietadlo zaradili do pravidelnej prevádzky v roku 1976. Pri cestovnej rýchlosti 2 172 kilometrov za hodinu preletelo cez Atlantik za asi tri hodiny, kvôli časovému posunu tak cestujúci pricestovali do USA o hodinu skôr, než z Európy odleteli. Myšlienka nadzvukového dopravného lietadla nabrala spád v 50. rokoch a pracovali na nej výrobcovia v Británii, Francúzsku, Sovietskom zväze a USA. Prvý prototyp Concordu vyšiel na dráhu v Toulouse v roku 1968. K oblohe sa vzniesol o 13 mesiacov neskôr, tri mesiace po prvom lete sovietskej verzie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.