európskej ústavy berie do úvahy záujmy budúcich členských krajín.
Delegáti Konventu začali včera v Bruseli dvojdňové plenárne zasadnutie, na ktorom budú prvýkrát diskutovať o celkovom návrhu ústavy. Ten kritizujú federalisti, ktorí žiadajú väčšie právomoci pre európske inštitúcie, ale aj zástancovia medzivládneho modelu EÚ, ktorí sa zasa obávajú, že ústava povedie k vzniku európskeho superštátu. Nespokojné sú najmä menšie krajiny a budúce členské štáty, vrátane Slovenska, Giscard však ich obavy odmieta. "Veľmi citlivo vnímam záujmy nových krajín, ktoré nemajú skúsenosti s európskymi inštitúciami, a v referendách schvaľujú svoj vstup do únie. Musíme brať do úvahy tieto politické ťažkosti a predložíme návrhy, ktoré by vyhoveli ich požiadavkám," povedal novinárom pred začiatkom zasadnutia.
Slovenský zástupca v Konvente Ján Figeľ však od návrhu ústavy očakával viac. "Želal by som si viac rešpektu, ako aj väčší odraz toho, čo doteraz zaznelo v pléne. Návrh prezídia dostatočne neodráža diskusiu, ktorá opakovane odznieva už nielen v Konvente, ale aj v médiách a celej Európe," povedal Figeľ.
Poslankyňa Irena Belohorská nechcela zatiaľ návrh hodnotiť. "Ešte nie je na stole výsledok, takže by som to nebrala tak, že čo ma neuspokojuje," uviedla s tým, že nezdieľa obavy malých štátov. "Ak hovoríme o budúcnosti EÚ ako jedného veľkého celku a chceme byť jeho súčasťou, nemôžeme od začiatku žiadať pozitívnu diskrimináciu ako pre hendikapovaný štát vzhľadom na počet obyvateľov," dodala Belohorská.
Výslednú európsku ústavu by podľa nej mali dostať na schválenie občania v referendách. Konvent bude dnes diskutovať o celom návrhu ústavy okrem najspornejších článkov týkajúcich sa inštitúcií. Tie prezídium zatiaľ predložilo v pôvodnej podobe, k zmenám chce pristúpiť až budúci týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.