zasadačke mestského úradu predbiehali v priznávaní chýb a omylov. "Je to symbolické. Pred pár rokmi sa v tejto miestnosti začali rozkoly v našej strane. Ukázalo sa, že to bola hrubá chyba," zaspomínal si Slota na snem v roku 1999, keď sa v sále zhasínalo svetlo. "Zlo sme neurobili sebe, ale Slovensku," dodala Malíková.
Spoločný snem trval presne hodinu a pol. Všetko prebehlo hladko, k jednotlivým bodom programu nebola žiadna diskusia. Kým slotovci prišli všetci, Malíkovej chýbalo asi dvadsať percent delegátov. Dohodu o zlúčení prijali spoločným hlasovaním. Z takmer štyroch stoviek delegátov boli štyria proti, podľa farby hlasovacieho lístka to boli ľudia od Slotu. Od Malíkovej sa dvaja zdržali.
Predsedom SNS sa stal Slota, ktorý nemal protikandidáta. "Pán predseda, gratulujeme ti, buď naším vodcom," zablahoželal mu ako prvý predsedajúci Štefan Zelník. Malíkovú zvolili za prvú podpredsedníčku.
Slota považuje svoje zvolenie za obrovský záväzok, Malíková všetkých uistila, že druhýkrát už nesklamú. Zjednotená SNS musí byť "pevná ako skala". Preto chcú novelizovať svoje stanovy tak, "aby sa strana už nikdy nedostala do takej krízy, v akej bola v uplynulých rokoch," čo podľa Slotu znamená zjednodušiť ich a zvýrazniť stranícku disciplinovanosť.
Preregistrácia členov P SNS do SNS má prebehnúť do konca roka. Národniari sa chcú v ďalších voľbách stať opäť parlamentnou stranou. Veľké šance vidia aj v europarlamente. "Skutočných vlastencov urobí z väčšiny Slovákov až vstup do únie," myslí si Malíková. Podľa Slotu v Európe silnie národný hlas, prejavuje sa pud sebazáchovy malých štátov.
Skupina národniarov okolo Petra Súlovského sa na sneme nezúčastnila. Považujú ho nelegitímny a závery za neplatné, o situácii v strane má rozhodnúť súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.