hlasovanie nikto nenavrhol.
Žiaden delegát nehlasoval proti Ruskovi, ktorý bol s výsledkom veľmi spokojný aj "vzhľadom na úvahy niektorých novinárov". Zdržalo sa len 12 delegátov, ale "mená som si nezapísal", povedal Rusko.
Viacerí vysokopostavení členovia ANO v kuloároch naznačovali, že návrh na tajné hlasovanie by spôsobil Ruskovi problémy. Mohol by sa totiž rozpadnúť pôvodný návrh na obsadenie vedenia strany. "Ak by sme neboli schopní sa na kandidátke dohodnúť, nastúpilo by tajné hlasovanie. Nehráme sa na nejakú veľkú stabilizovanú stranu. Sme tu rok a pol," vysvetľoval Rusko.
V politických stranách je tajná voľba skôr pravidlom, len v HZDS sa volia verejne, čo v minulosti často kritizovala najmä Oľga Keltošová. Rusko nechcel otvorene pripustiť, že v ANO bolo pred kongresom napätie. Povedal, že turbulencie v strane sa nenaplnili, hoci ich "umelo, s láskou a chuťou živili ľudia mimo ANO" z politických alebo z novinárskych kruhov.
Nový podpredseda Ľubo Roman si myslí, že v strane sa situácia upokojila aj vďaka koncepcii rozšíreného predsedníctva, lebo "si budeme môcť každý týždeň vyrozprávať všetko z očí do očí a nebude to sprostredkovane". Podpredseda ANO Imrich Béreš o pokoji v strane hovorí: "Pokoj nebude nikdy. Keby bol pokoj, boli sme asi na tom veľmi zle."
Kto je na čele ANO:
Predseda - Pavol Rusko
Prvý podpredseda - Ľubomír Lintner
Podpredsedovia:
- pre ekonomiku - Róbert Nemcsics
- pre neekonomické oblasti - Jirko Malchárek
- pre regionálny rozvoj a komunálnu politiku - Ľubo Romanä
- pre vnútrostranícku prácu - Alexander Kovaľ
- pre zahraničie - Imrich Béreš
- generálny sekretár - Jaroslav Pastor
ANO a koalícia
Na kongrese ANO sa hovorilo aj o koaličných vzťahoch. ANO má v koalícii najslabšiu pozíciu a má povesť strany, ktorá vyvoláva vnútrokoaličné spory.
Tejto téme sa venoval v emotívnom prejave štátny tajomník ministerstva dopravy Branislav Opaterný, ktorý vraj vyzýval na jasnejšie prokoaličné postoje. "Okrem tohto príspevku nebola žiadna kritika, žiadny veľký šum," povedal Rusko. Opaterného vystúpenie označil za pokus niečo nastoliť, "ale odpoveď, ktorú sme adresovali jeho slovám, zožala spontánny potlesk". Opaterný sa k svojmu vystúpeniu odmietol pre SME vyjadriť. Jeden z jeho kolegov však povedal, že Opaterného vystúpenie netreba preceňovať, lebo on bol "vždy taký".
Pavol Rusko v správe o činnosti strany povedal, že sa tešil na spoluprácu s koaličnými partnermi, ale "z naivity ma vyliečila prvá kauza - Slovenské elektrárne", a po nej vymenoval aj ďalšie. Podľa neho mali pre ďalší vývoj v ANO zásadný charakter. Nepáči sa mu, že koaliční partneri sa v trojici neraz dohodnú a aj preto sa necítia v koalícii spokojne.
Rusko tvrdí, že v ANO trpezlivo hľadajú hranicu, kedy ešte musia presadzovať svoje priority a zároveň aby sa neocitali v situácii, že sú partnerom, ktorý sa stále jeduje a "nevie sa zmestiť do kože". Voliči ANO sa podľa Ruska podobajú voličom SDKÚ, a preto sa "nesmieme s programom a konkrétnymi krokmi prekryť s SDKÚ".
Ešte pred kongresom tvrdil, že po jeho skončení povie viac o tom, ktorá vládna strana má záujem poškodzovať fungovanie ANO. Konkrétne obvinenie však nakoniec nepovedal. "Máme také informácie, ale povedali sme si, že sa za turbulenciami urobí čiara. Že si nebudeme nič vyčítať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.