cieľom je podčiarknuť ústrednú úlohu Ruska v Európe. Putin osobne privítal každého hosťa v Konštantínovom paláci, v luxusnej cárskej rezidencii na predmestí Petrohradu, ktorá bola pri príležitosti 300. výročia založenia mesta nákladne zrenovovaná.
Putin apeloval na európskych lídrov, aby zredukovali bariéry, ktoré bránia slobodnému pohybu občanom Ruska a západnej Európy a vyzval ich, aby pomohli jeho krajine zastaviť prílev drog z Afganistanu. Ruský prezident ocenil pokrok v otázke uvoľnenia cestovných reštrikcií pre obyvateľov ruskej enklávy Kaliningrad, ktorý obkolesujú budúce členské štáty Európskej únie: Poľsko a Litva. Únia sa však obáva prílevu imigrantov z ekonomicky slabých regiónov a Moskva zase toho, že obyvatelia Kaliningradu budú odrezaní od zvyšku Ruska.
Putin tiež podotkol, že obyčajní Rusi vnímajú rozširovanie EÚ ako budovanie nového "schengenského" múru, ktorý ešte viac obmedzí slobodu ich pohybu. Čo sa týka prílevu drog do Európy cez Rusko, ktoré znepokojuje úniu, ruský prezident upozornil, že tento problém treba riešiť na juh od ruských hraníc a vyzval na intenzívnejšiu spoluprácu v boji s pašovaním narkotík. "Môj priateľ, britský premiér Tony Blair vie, že 90 percent drog, ktoré skončia v Británii pochádza z Afganistanu," povedal Putin.
Grécky premiér Costas Simitis, ktorého krajina momentálne predsedá EÚ, využil summit, aby podporil kľúčovú úlohu OSN v povojnovom Iraku. Aj Putin na tlačovej konferencii po trojhodinovej schôdzi ocenil najnovšiu rezolúciu o Iraku a vyjadril uznanie -ako doslova uviedol - snahe amerického prezidenta o kompromis a Blairovej úlohe sprostredkovateľa rezolúcie. Niekoľko lídrov členských krajín EÚ podporilo Rusko, ktoré sľúbilo, že mierovou cestou urovná konflikt v Čečensku. Vyzvali tiež na hlbšiu spoluprácu, ktorá by zabránila šíreniu zbraní hromadného ničenia a tiež tomu, aby tieto zbrane padli do rúk teroristom.
Dánsky premiér Jan Peter Balkenende vyhlásil že jednotlivé štáty by nemali obchodovať s krajinami, ktoré nemajú transparentný jadrový program, čím narážal na spoluprácu Ruska s Iránom, ktorý sa údajne snaží vyrobiť jadrové zbrane. Niekoľko lídrov EÚ vyzvalo Moskvu, aby urýchlila ratifikáciu protokol z Kjóto o redukcii skleníkových plynov, pretože keď americký prezident George Bush od tejto zmluvy odstúpil, je ruský podpis potrebný, aby nadobudla platnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.