nemenila inštitucionálne usporiadanie dohodnuté v roku 2000 v Nice. Zároveň pohrozil, že ak takáto požiadavka je definitívnym stanoviskom Británie, Španielska a ďalších štátov,
Konvent sa bude musieť vzdať úmyslu predložiť 20. júna na summite v Solúne celkový návrh ústavy. Giscard hovoril s novinármi počas prebiehajúceho plenárneho zasadnutia Konventu. Napriek pretrvávajúcim sporom okolo mnohých častí ústavy je bývalý francúzsky prezident presvedčený, že dohodu Konventu sa podarí pred solúnskym summitom dosiahnuť. Vládni zástupcovia Británie, Španielska, Poľska, Írska, Rakúska, Dánska, Litvy, Cypru a Švédska v piatok vyzvali Konvent, aby radšej nemenil ťažko dosiahnuté dohody o inštitúciách z Nice z roku 2000. Tie síce podľa nich nie sú bezchybné, sú však zrejme najlepším možným kompromisom. Giscard s takýmto nápadom nesúhlasí. "Takéto stanovisko nie je v súlade so snahami prijať trvalo udržateľnú ústavu," povedal šéf Konventu s tým, že ak by tieto štáty zablokovali ďalšie rokovania o ústave, do Solúnu by Konvent išiel bez jej inštitucionálnej časti. Podľa neho však "najmenej polovica" z týchto krajín je pripravená zmeniť svoj názor. Šéf Konventu ďalej informoval, že prezídium pripravuje revidovaný návrh sporných článkov o inštitúciách, avšak bez "prevratných zmien".
Giscard trvá najmä na vytvorení stáleho prezidenta Európskej rady, zrušení rotujúceho predsedníctva a zmenšení Európskej komisie, s čím nesúhlasí Slovensko a celý rad menších krajín. Konzultácie prezídia s členmi Konventu budú v Bruseli prebiehať na budúci týždeň od stredy až do piatku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.