Bratislava - Po referende o vstupe Slovenska do Európskej únie budeme možno absolvovať ďalšie - tentoraz o európskej ústave.
Bývalý vyjednávač s úniou Ján Figeľ si myslí, že také referendum "posilní angažovanosť občanov pri vytváraní spoločnej Európy a posilní aj ich európsku identitu ako doplnok k národnej". Doteraz totiž podľa neho bola európska integrácia záležitosťou politických elít, čo považuje za nedostatok.
Figeľ si myslí, že mnoho európskych krajín myšlienku referenda podporuje. U nás by sa mohlo konať počas volieb do Európskeho parlamentu (v júni 2004).
Poslankyňa a predsedníčka výboru pre európsku integráciu Monika Beňová zo Smeru je za referendum, ak by sa konalo aj v ostatných štátoch. Slovenskí občania by však o ňom museli byť dôkladne informovaní, inak "by peniaze vyčlenené na referendum boli len zbytočne vyhodené".
Podpredseda KDH Pavol Minárik je skeptickejší. Po skúsenostiach s účasťou v májovom referende (52 percent) je podľa neho málo pravdepodobné, že príde k urnám na budúci rok dosť ľudí.
Predseda SMK Béla Bugár si myslí, že "otravovať ľudí referendom nie je potrebné". Okrem toho je takáto úvaha aj predčasná, pretože "o ústave navyše nie sú vôbec žiadne informácie".
Tomáš SZMRECSÁNYI
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.