prezidenta Európskej rady a menšou Európskou komisiou, ktorá by mala len 15 členov. Takáto menšia komisia, v ktorej nebudú mať zastúpenie všetky členské štáty EÚ, však nevznikne pred 1. novembrom 2009, uvádza sa v návrhu.
Potvrdenie tohto termínu zaradil do textu šéf Konventu Valéry Giscard d'Estaing, aby ubezpečil vstupujúce krajiny, že počas prvého päťročného mandátu EK po svojom vstupe budú mať v komisii plnoprávne zastúpenie, ako to predpokladá Zmluva z Nice. Slovenské zdroje v Konvente už minulý týždeň pripustili, že pri takomto explicitnom ubezpečení budú ochotné diskutovať o budúcnosti EK, ktorá by podľa Zmluvy z Nice mala mať pri 27-člennej únii menej členov ako členských štátov EÚ. Články o Európskej rade prezídium prakticky nezmenilo. Na jej čele má byť prezident volený členskými štátmi kvalifikovanou väčšinou na dva a pol roka, ktorý by nahradil terajšie rotujúce predsedníctvo. S tým Slovensko a skupina menších štátov zatiaľ nesúhlasili. Revidovaný text inštitucionálnych článkov má byť podľa hovorcu Konventu podkladom pre tohtotýždňové diskusie, z ktorých by mal vzísť konečný návrh.
Zajtra sa predseda a podpredsedovia Konventu stretnú na samostatných konzultáciách s poslancami národných parlamentov v Konvente, s vládnymi zástupcami, europoslancami a dvoma členmi EK. Vo štvrtok ráno prezídium na základe týchto konzultácií pripraví nový návrh sporných článkov. Vo štvrtok bude tiež zasadať plenárne zasadnutie Konventu, ktoré bude diskutovať o všetkých častiach ústavy okrem inštitúcií. Tie by mali prísť narad v piatok. Konvent má konečný návrh európskej ústavy predložiť 20. júna na summite v gréckom Solúne a jeho hovorca označil včera tento týždeň za rozhodujúci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.