približne rovnaká ako návšteva u lekára. Prístroj Philipa Nitschkeho vyvolal búrlivé protesty u zástancov zachovania ľudského života, a to nielen z radov lekárskej verejnosti.
V sobotu pred budovou konania konferencie demonštrovalo aj mnoho mladých ľudí. Nitschke, ktorého v Austrálii nazývajú doktor Smrť, predstavil svoje vražedné zariadenie dvom stovkám väčšinou starších ľudí na podujatí provokačne nazvanom Killing Me Softly. Konferenciu zorganizovalo hnutie podporujúce eutanáziu EXIT Australia. Vyvinutie prístroja stálo 10 000 austrálskych dolárov, avšak na zostrojenie jedného kusa stačí len 50 dolárov. Ide v podstate o jednoduchú a ako dr. Smrť nezabudne konštatovať - veľmi lacnú "mašinku", naplnenú kysličníkom uhoľnatým.
Jedovatý nezapáchajúci plyn pacient vdýchne trubicou a smrť nastáva okamžite po dvoch až troch nadýchnutiach, tvrdí Nitschke. Kontroverzný prístroj vzbudil medzinárodnú pozornosť v januári tohto roku, keď ho Nitschkemu zhabali na letisku v Sydney. V Austrálii je protizákonné pomáhať niekomu v spáchaní samovraždy. Napriek tomu realizáciu pasívnej formy eutanázie povolil tento týždeň lekárom najvyšší súd austrálskeho štátu Victoria v prípade 68-ročnej pacientky. Žena, ktorá je tri roky v bezvedomí a ktorú udržujú pri živote iba umelou výživou, trpí na zriedkavé mozgové ochorenie. Ešte predtým, ako upadla do kómy, sa rozhodne dožadovala, aby jej umožnili zomrieť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.