vypísanú cenu na úrovni minimálne 9,30 Sk/l s tým, že pokiaľ to chovatelia neakceptujú, spracovatelia zmluvy rušia. Minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon upozorňuje, že od svojich najväčších dodávateľov týmto spôsobom odstúpila už novozámocká mliekareň Mliekospol, ktorú ovláda taliansky investor Sole Finanziaria.
Sole znižovanie odberu mlieka vysvetľuje tým, že na trhu je prebytok mliečnych výrobkov a podpora ich vývozu do zahraničia zo strany štátu je nízka. Simon sa však domnieva, že prístup novozámockej mliekarne je aj tak neférový. "Všetky problémy s odbytom, ktoré v poslednom čase nenastali len u mlieka, ale aj u bravčového, sladu či hydiny, sa totiž moje ministerstvo snaží riešiť vzájomnou dohodou medzi poľnohospodármi i spracovateľským priemyslom," uviedol včera v Bratislave Simon s tým, že na podporu exportu mliečnych výrobkov MP pre tento rok už našlo 350 miliónov Sk a navyše, ďalšie zdroje pre posledný kvartál 2003 sú ešte otvorené. "Naše riešenie už s vyčlenenými 350 miliónmi Sk považujem za prijateľné. Mliekarne pri vyhlasovaní garantovanej ceny surového mlieka na úrovni 9,30 Sk/l totiž ubezpečovali, že na export výrobkov do zahraničia by potom potrebovali len o 80 miliónov Sk viac, ako už teraz má pre ne moje ministerstvo," dodáva Simon s tým, že MP nijako razantnejšie proti mliekarňam pri odstupovaní od zmlúv zasiahnuť nemôže. Môže iba ostatné podniky požiadať o prebratie nezakotrahovaných dodávok.
V Českej republike však pri podobných prípadoch štát takýmto podnikom už nedal žiadne proexportné dotácie. "Ani táto alternatíva zo strany MP nie je ďaleko," upozorňuje na možnú budúcnosť riešenia aktuálneho stavu Simon. Reálne kroky MP budú však podľa ministra ešte závisieť od toho, ako sa budú vyvíjať rokovania medzi mliekarňami i chovateľmi dojníc, pretože tlak na nižšie ceny nie je len problém novozámockej mliekarne, ale sa to dotýka celého Slovenka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.