planétu našej slnečnej sústavy, ktorý v ostatných rokoch nadobúda čoraz svetlejšiu farbu, píšu americkí astronómovia v časopise Icarus.
"Neptúnove pásy oblakov sú teraz širšie a svetlejšie," povedal Lawrence Sromovsky z University of Wisconsin v Madisone. "Táto zmena je asi reakciou na meniace sa množstvo dopadajúceho slnečného žiarenia." V atmosfére Neptúna, ktorý je asi 30-krát ďalej od Slnka ako Zem, zúria búrky s rýchlosťou do 1 400 kilometrov za hodinu. Podľa Sromovského sa toto nehostinné počasie mení počas obehu planéty okolo Slnka. Zábery Hubblovho vesmírneho teleskopu z uplynulých šiestich rokov ukazujú, že pásy oblakov na južnej pologuli planéty sú stále svetlejšie. Naproti tomu na rovníku neboli pozorované skoro žiadne zmeny. Rotačná os Neptúna je tak ako zemská naklonená voči rovine obežnej dráhy okolo Slnka. Táto skutočnosť zapríčiňuje na Zemi striedanie ročných období - viac slnečného žiarenia dostáva raz severná, raz južná pologuľa. V prípade Neptúna nastal druhý prípad.
Pretože Neptún obehne okolo Slnka raz za 165 pozemských rokov, sú jeho ročné obdobia dosť dlhé trvajú asi 40 rokov. Astronómovia preto počítajú s tým, že zmeny Neptúnovych oblakov budú pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Na Neptún dopadne asi 900-krát menej slnečného svetla než na Zem. Je preto pozoruhodné, že na planéte funguje kolobeh počasia. "Musí to byť starostlivo namazaný stroj, ktorý produkuje veľa počasia s minimom trenia," konštatoval Sromovsky.
Autor: Madison (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.