prijal. "Keďže je to citlivo vnímaná otázka, bolo to správne," povedal Csáky, ktorý zároveň odvolal aj riaditeľku odboru komunikačnej stratégie a vzdelávania Danielu Kolibovú.
Péter Miklósi bol dlhoročným hovorcom Csákyho, v poslednom období však vyšlo najavo v súvislosti s jeho menom veľa káuz, ktoré otriasli aj pozíciou vicepremiéra.
Okrem škandálu okolo publikácií, ktoré pre Úrad vlády spracovávalo grafické štúdio Miklósiho manželky, niesol Miklósi zodpovednosť aj za aféru okolo europesničky, pri ktorej neboli usporiadané autorské práva s maďarskými autormi. Csáky vtedy pesničku stiahol, ale žiadnu zodpovednosť nevyvodil.
Minulý týždeň sme informovali o tom, že niekoľko publikácií s hlavičkou Úradu vlády graficky spracovávala firma jeho manželky. Péter Miklósi akékoľvek podozrenia z klientelizmu vylúčil.
Naopak Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International si myslí, že by v kauze Miklósiho mala byť vyvodená nielen personálna, ale aj politická zodpovednosť. "Jedna vec je právna stránka a druhá politická a etická."
Z právneho hľadiska vyvoláva otázniky hlavne vyššia konečná cena (311-tisíc) publikácie Rómovia a Slovensko, hoci odsúhlasená cena bola 230-tisíc. "Pri cene nad 250-tisíc sa totiž podľa zákona o verejnom obstarávaní postupuje iným spôsobom ako pri cene nižšej ako táto suma."
Zároveň Sičáková považuje správanie, keď úradník sám pridelí zákazku členovi svojej rodiny, za eticky neprípustné. Dodáva, že vydavateľský trh v našej krajine je pomerne rozvinutý a iste bolo možné nájsť aj iného dodávateľa.
Správanie úradníka, ktorý osobný záujem uprednostní pred záujmom verejným, by mali podľa Beblavej zakazovať vnútroorganizačné smernice. "Preto si myslím, že popri pracovno-právnych dôsledkoch je potrebné otvoriť aj otázku vyvodenia politickej zodpovednosti."
Csáky osobnú zodpovednosť niesť odmieta.
(hr)
Autor: J. GLOVIČKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.