prenesie húsenicu, ktorá je päťnásobne ťažšia ako on. Keby človek disponoval porovnateľnou silou, mohol by hravo nosiť predmety o hmotnosti okolo 400 kg.
Najrýchlejším bežcom je gepard, na krátku vzdialenosť vyvinie stokilometrovú rýchlosť. Najvytrvalejším bežcom môže byť vlk, bez oddychu vládze klusať vyše 50 km. Najvšestrannejším bežcom však je severoamerický vidloroh. Dokáže šprintovať takmer rovnako rýchlo ako gepard. Rýchlosťou 80 km/h zabehne až osem kilometrov a ostrým poklusom vydrží uháňať aj niekoľko hodín. Už jeho dvojdňové (!) mláďa na menšiu vzdialenosť vyvinie štyridsaťkilometrovú rýchlosť. Takýto juniorský výkon nemá obdobu. Prvenstvo maratóncov však patrí vtákom. Morským tulákom je víchrovník tenkozobý. Z odľahlých ostrovov Tasmánie na zimu odlieta vysoko na sever Tichého oceánu. Jeho cesta meria vyše 15 tisíc kilometrov. Rybár dlhochvostý hniezdi vysoko na severe - na Špicbergoch. Pred arktickou zimou ustupuje do severnej Afriky, pokračuje okolo Kapského mysu až do Antarktídy. jeho cesta meria 20 tisíc km. Ešte obdivuhodnejšie sú diaľkové prelety pevninských vtákov, neschopných odpočívať na morskej hladine. Drobné kulíky brnavokrídle a zlaté bez oddychu prekonávajú trasu vyše 3 300 km z domova na Sibíri a Aljaške na zimoviská na Havaji a Tahiti.
Zvieratá sú aj vynikajúcimi skokanmi. Relatívne prvenstvo držia blchy, dokážu vyskočiť 20 cm do výšky. Prepočítané v pomere k ich telesnej dĺžke, ako by človek vyskočil z miesta do výšky 250 metrov! Najlepšími skokanmi sú veľké kengury, doskočia až 12,8 metra.
Najlepším potápačom medzi cicavcami je vorvaň a podľa pozorovaní dosiahol hĺbku ponoru 1 128 metrov. Pod vodou vydrží až 2 hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.