príťažlivého obalu, ale podľa toho, čo obsahuje. Najlepšie, ak je prírodný. Napokon - na obale sú uvedené všetky zložky, ktoré obsahuje. Pre vašu informáciu uvádzame štyri najbežnejšie druhy kyslých mliečnych výrobkov.
Ak sa mlieko naočkuje kyslými kultúrami, vzniknú hodnotné výrobky z kyslého mlieka.
Kyslé mlieko sa vyrába z plnotučného, polotučného a z mlieka s nízkym obsahom tuku. Jeho obsah tuku sa teda pohybuje od 0,3 do 10 % (smotanové mlieko). Ak je mlieko také husté, že v ňom "lyžica stojí", nazýva sa tučné mlieko. Ak je len mierne smotanové, hovoríme o "švédskom" mlieku.
Maslové mlieko (cmar) vzniká pri spracovaní smotany na maslo. Toto osviežujúce, kyselkavé mlieko môže obsahovať až 10 % vody alebo 15 % mlieka s nízkym obsahom tuku alebo mliečneho prášku. Do čistého maslového mlieka sa nesmie pridávať nízkokalorické mlieko, ani mliečny prášok.
Maslové mlieko je ideálnym diétnym nápojom, lebo obsahuje maximálne 1 % tuku.
Jogurt sa pôvodne vyrábal z ovčieho, kozieho a byvolieho mlieka. Dnes sa vyrába z pasterizovaného kravského mlieka pridaním určitých mliečnych baktérií, ktoré sa nechajú pôsobiť. Vyrábajú sa štyri druhy jogurtov, podľa obsahu tuku (plnotučný, nízkokalorický, bez tuku a smotanový). Jogurt býva hustý alebo tekutý, s pridaním prísad z rôznych druhov ovocia a ovocných zmesí.
Kefír je štipľavo svieži s obsahom kysličníka. Vyrába sa z čerstvého mlieka pridaním špeciálnych hubových kefírových kultúr. Kefír býva tiež plnotučný, polotučný i smotanový, môže byť aj s prísadou rôzneho ovocia.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.