Pijete dosť tekutín? Nemyslím, tým rannú kávu a potom ďalšiu alebo aj dve (káva odvodňuje), ale vodu, minerálku, ovocný alebo bylinný čaj. Dnes je už
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
toľko informácií o význame tekutín, že málokto o nich nevie. Skôr ich ignoruje. Z rozhovorov prevláda názor, že ľudia pijú iba vtedy, keď sú smädní a starší ľudia vôbec necítia potrebu piť viac tekutín ako ich obsahujú raňajky, polievka na obed, mlieko či čaj na večeru.
Prečo máme piť? Aby sme netrpeli nedostatkom tekutín, pretože naše telo v takom prípade musí siahnuť k obranným mechanizmom, ktoré organizmus zaťažujú a poškodzujú.
Pri bežnom dennom režime vylúčime asi dva až tri litre vody, ktoré musíme nejako doplniť. Viac než polovicu tohto množstva pijeme spolu s pevnou stravou. Zvyšok musíme vypiť. Je to veľmi jednoduchá úvaha, ale málokto z nás ten najmenej jeden a pol litra vody v priebehu dňa dostane do seba. Čím menej jeme, tým viac musíme piť. Nikto nemusí mať obavy, žeby sa vodou predávkoval. Telo je v prípade nutnosti schopné vylúčiť až jeden liter tekutiny za hodinu.
Kedy máme piť? Zlaté pravidlo znie: pite ešte predtým, než pocítite smäd. Najvhodnejšie je piť viacej ráno, ináč prijímajte tekutiny v priebehu celého dňa po malých dúškoch. Pohár s vodou majte vždy radšej po ruke, potom budete piť temer automaticky. Dobrým zvykom je piť nalačno a cez deň okrem jedla, pretože prísunom väčšieho množstva vody počas jedla sa riedia žalúdočné šťavy a predlžuje sa tým doba trávenia.
Blíži sa čas prázdnin a dovoleniek. Viete, čo a koľko máte piť, aby čas oddychu i pohybu prospel vášmu zdraviu?
Piť iba minerálky môže byť problematické, pretože je v nich veľa minerálov - ak ich nestrácame dosť potením (pot sa skladá zo sacharidov, sodíka a draslíka). Soli v tele sa hromadia a organizmus, aby udržal správnu koncentráciu, musí zadržiavať vodu, aby táto soli "rozrieďovala".
Ak budeme ležať na pláži, občas si ideme zaplávať, natierame plot rekreačne veslujeme, hráme volejbal, zvoľna ideme na bicykli, vtedy doplňujeme čistú vodu ako "médium pre chladič". Ak sa viac potíme, pridáme 1 fľašku nízkomineralizovanej minerálnej vody. Naša denná spotreba by pri tejto dovolenkovej činnosti mala byť: 3 - 3,5 litra stolnej vody a 0,3 litra minerálky.
Aký bude pitný režim dovolenkára, keď okopávate v záhradke, pílite drevo, hráte rekreačný futbal, basketbal, pinkáte tenis? Odporúča sa doplniť vodu a minerály. Energiu iba vtedy, ak trvá záťaž oveľa dlhšie než 30 minút. Vhodný je izotonický, alebo ešte lepšie - hypotonický nápoj. Ak ho nemáte, namiešajte si ho z vlastných zdrojov: do minerálky pridajte štipku soli, kvapku medu a citrónovej šťavy. Ak je záťaž dlhšia, popíjajte najmenej po dva decilitre každých 15 minút. V teplom počasí má byť nápoj dosť vodový. Po skončení by ste mali vypiť postupne (nie naraz) aspoň 0,5 - 1 liter vody s vyšším obsahom draslíka a horčíka buď vo forme nápojov po záťaži alebo napr. na horčík bohatej minerálky a potom doplniť draslík banánmi.
- 6 - 10 % (4,5 - 7,5 kg): problémy s trávením, vyčerpanie, únava, závraty, bolesti hlavy.
- viac než 10 % dehydratácia: zástava potu aj moču, prehriatie organizmu, prejavujúce sa úpalom, opuchom jazyka, vysokou telesnou teplotou.
Pre dovolenkárov na africkom kontinente platí dôležitosť dodržiavania pitného režimu dvojnásobne. Ak niekoho v Egypte prekvapí tzv. faraónova pomsta, t.j. hnačka, nemusí byť zo stravy, ale z dehydratácie. Telo si pýta vodu, uši to nepočujú, preto treba použiť rozum a veľa piť, aj keď nemáte pocit smädu. Vodu noste stále so sebou.
A naostatok, čo znamenajú spomínané nápoje:
Hypertonický - koncentrácia minerálov a ostatných látok je vyššia ako v pote.
Hypotomický - koncentrácia minerálov a ostatných látok je nižšia ako v pote.
Izotomický - koncentrácia minerálov a ostatných látok je rovnaká ako v pote.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.