konverzácie vnímajú naše uši hlasitosť so silou asi 50 až 60 decibelov (dB). Ide o jednotku vyjadrujúcu relatívnu silu zvuku. Pre lepšiu predstavu nula decibelov predstavuje absolútne ticho a zvuky s intenzitou 90 dB a viac môžu spôsobiť bolesť, ba dočasnú hluchotu.
Ak nie je zdroj nadmerného hluku odstránený alebo sa človek nedostane z jeho dosahu, hrozí vážnejšie poškodenie sluchu. Dlhšie trvajúce zvonenie alebo hučanie v ušiach, znamená, že už k nemu došlo. Človek ani nevie, že hluk má na neho zhubný vplyv.
Ľudia, ktorí sú vystavení vysokej intenzite hluku, sú podľa psychológov oveľa agresívnejší, ako tí ktorí žijú v tichom prostredí. Akustické preťaženie spôsobuje problémy deťom, ktorých nervový systém odpovedá nižšej sústredenosti pri učení. Hluk, to je stres pre celý organizmus, frekvencia tepov a krvný tlak pri ňom stúpajú, objavujú sa bolesti hlavy, pocit "žalúdka na vode" a celková podráždenosť.
Pred naplno pustenými walkmanmi nemajú naše uši žiadnu šancu na únik. Mali by sme sa zamyslieť aj nad tým, kde trávime svoj voľný čas. Chodíme často do diskoték (až 110 dB)? Vo fitnescentre pri kondičnom cvičení aerobiku vzniká tiež hluk. Dlhodobé pôsobenie nadmerného hluku vedie spočiatku k strate schopnosti vnímať určité vyššie tóny. Neskoršie sa hluchota rozširuje aj na ostatné vysoké frekvencie a postihnutý človek tiež horšie rozumie ľudskej reči, pretože nepočuje sykavky. Takže občas nezaškodí uvedomiť si, že ticho naozaj lieči a pokiaľ je to možné vytvorme si aspoň niekoľko chvíľ ticha v priebehu dňa.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.