MINERALÓGIA
Kto sa zaujíma o krásne prírodné výtvory, ten si mohol v sobotu 17. mája prísť na svoje. Katedra geopropágacie fakulty BERG TU v Košiciach usporiadala jedenástu medzinárodnú výstavu nerastov, skamenelín a ozdobných predmetov. Výstavu usporiadala v spolupráci s Mineralogickým klubom pri Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Jedným z usporiadateľov bol Bartolomej Baláž, celú akciu sponzoroval Jozef Molnár.
Väčšina mineralógov sa s kameňmi zaoberá od detstva. Mineralógia si vyžaduje vysoké odborné znalosti, na výstave sa zúčastnili poprední odborníci. "Už počas štúdia na gymnáziu som sa zaujímal o minerály. Neskôr som študoval na Technickej univerzite geológiu, po skončení štúdia som robil desať rokov v Geologickom ústave ako mapár. Moje hobby bolo brúsenie kameňov. Po revolúcii sa moja záľuba stala mojím zamestnaním. V Kalifornii som získal ďalšie diplomy, takže môžem vydávať odborné znalecké posudky na drahé kamene, minerály a šperky. Som spoluautorom viacerých publikácií, venujem sa aj vedeckej práci," povedal nám J. Molnár.
Na výstave s výmennou burzou si milovníci drahých kameňov a minerálov skutočne prišli na svoje. Ponúkali Kremeň a Galenit z Banskej Štiavnice, videli sme aj Antimonit z Kremnice. Nechýbal ani chalkopyrit, aktimonit, saflorit, kalcit, markazit, opál a niektoré ďalšie minerály. "Prvýkrát sme výstavu usporiadali na Technickej univerzite, neskôr sme celú akciu presunuli do Východoslovenského múzea. Pár rokov sme vystavovali na Strojníckej priemyslovke. Teraz sa celá akcia vrátila opäť do vynovených priestorov baníckeho pavilónu, naše akcie majú už viacročnú históriu," informoval nás B. Baláž.
Nechýbali ani zahraničný návštevníci z Maďarska a Poľska. Na akcii sme stretli mnoho detí, ktoré obdivovali niektoré exponáty. Kluby pracujú na Slovensku takmer všade. Ku väčším patrí Mineralogický klub v Bratislave a v Košiciach. Kto sa chce stať členom môže sa nakontaktovať vo Východoslovenskom múzeu na Odbor prírodných vied. Bezplatné určovanie vzoriek nerastov a hornín, žrebovanie tomboly spestrilo náladu každého návštevníka.
Väčšinou každý má svoj obľúbený nerast, ku ktorému má bližší vzťah. Každý minerál a drahý kameň má v sebe niečo výnimočné. "Mňa najviac zaujal opál, lebo je to náš jediný a najpopulárnejší drahokam na Slovensku. Preslávil sa po celom svete snáď už dávno v minulosti. Bol to kameň, ktorý bol najbližšie k môjmu rodisku Vranovu, silne na mňa zapôsobil už na Strednej škole. Opál by som nazval národným kameňom Slovenska, lebo je to náš jediný drahokam, ktorý poznajú všade vo svete. Je snaha opäť obnoviť ťažbu v štôlni Jozef a Viliam na Dubníku. Využíva sa pri výrobe retiazok, prsteňov, ale najmä pre bižutérne účely," dozvedeli sme sa od sponzora výstavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.