ŽELEZNIČNÉ MODELÁRSTVO
Obdobie po 2. svetovej vojne predznamenalo silnejúci dopyt po nových, hlavne menších lokomotívach určených pre obnovené a nové odvetvia priemyslu. Podobný trend nastal aj vo vojnou veľmi postihnutej krajine - Poľsku. Postavilo sa mnoho fabrík a od začiatku sa v nich rátalo s obslužnými a posunovacími koľajiskami.
Po nedlhej prevádzke lokomotív typu Ferrum 29 sa v krátkom čase podarilo postaviť ich zmodernizovaných nástupcov Ferrum 47, označených pKP - TKh49. Nové parné lokomotívy mali plechový podvozok z oporných plechov hrúbky 28 mm zavesených na listových pružinách. Odpruženie druhej a tretej osi zaisťovalo štvorbodovú oporu vozidla. Tretia os mala možnosť posuvu na rozdiel od prvých dvoch namontovaných napevno. toto technické riešenie umožňovalo prejazd oblúkmi polomeru 70 m. K vybaveniu kotla upevneného nad podvozkom patril široký špeciálny stojan s oceľovou ohniskovou skriňou. Na rozdiel od strojov vyrobených v roku 1929, kotle pri type Ferrum 47 nemali predohrievače pary, ale boli nahradené dvoma sacími - výtlakovými injektormi typu Friedmann. Parný motor s tlakovým súvadlom pracujúci na nasýtenú paru bol samomazací, taktiež typu Friedmann. Mechanizus pohonu s jedinečným riešením krížového rozvodu poháňal druhú os, rozvod pary bol systému Heusinger. Lokomotíva ťažká 44,4 t mohla utiahnuť v normálnom teréne súpravu s hmotnosťou 1 500 t rýchlosťou 20 km/h a pri stúpaní 30 %o tou istou rýchlosťou súpravu s hmotnosťou 130 t.
V rokoch 1947 - 1060 sa vyrobilo 480 lokomotív typu Ferrum 47, niektoré z nich sa dostali na trate v Číne, Rumunsku a Maďarsku. Stroje s výrobnými číslami 4027 (rok 1954) a 5584 (rok 1960) sa dnes s množstvom iných nachádzajú vo Varšave. Modelárska dostupnosť bola daná pomerne veľkým sortimentom vyrábaných modifikácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.