potrebujeme vyrobiť rôzne kovania. V obmedzenej miere však môžeme s kovom pracovať aj pri výrobe rôznych doplnkov úžitkových alebo ozdobných, keď využívame predovšetkým drôt a plech ako základný materiál.
Najbežnejšie sú oceľové plechy, železné pozinkované, mosadzné, medené a hliníkové. Vyrábajú sa v hrúbkach od 0,2 do 1 mm po desatinách milimetra, od hrúbky 1 mm smerom hore po 0,5 mm až 1 mm. Plechy s hrúbkou menšou než 0,2 mm voláme fólie. K základným úkonom patrí strihanie a ohýbanie plechu, čím získame základné obrobky, prípadne aj jednoduchšie hotové výrobky.
Otvory do plechu robíme vrtákom na kov, ale tiež môžeme použiť rôzne priebojníky. Keďže pri prerážaní a strihaní či rezaní plechu vznikajú na okrajoch rezných plôch nerovnosti, ktoré výrobok nielen špatia, ale sú aj nebezpečné, treba ich obrúsiť pilníkom.
Pilníky sa vyrábajú z tvrdej krehkej ocele v rôznych profiloch. Na zbrúsenie hrán sú najvhodnejšie ploché pilníky s obdĺžnikovým prierezom, jestvujú však aj trojuholníkové, štvorcové, polkruhové a kruhové pilníky. Drážkam, ktoré sú na povrchu pilníkov, hovoríme seky. Tie môžu byť jednoduché a dvojité (obr. 1). Jednosekovým pilníkom so šikmými drážkami robíme jemnejšie práce, vyžadujú menší prítlak než dvojsekové pilníky. Tými sa uberajú väčšie vrstvy a zanechávajú ryhy, ktoré je treba neskôr vyhladiť. Sú vhodnejšie na obrábanie, keď je treba odstrániť viac materiálu.
Oblé plochy pilníkom opracujem krúživým pohybom na obrobku, upnutom vo zveráku (obr. 2).
Plechy môžeme obrábať aj sekaním, na čo slúžia priebojníky, dierovače (obr. 3) a sekáče. Priebojník je určený na vysekávanie dier, napríklad pri nitovaní, dierovačom vysekávame väčšie otvory do tenkého plechu alebo fólie. Sekáče používame na sekanie hrubších plechov, upevnených vo zveráku (obr. 4), vysekávanie hranatých otvorov, ale aj presekávanie medzier mezi otvormi, ktoré sme urobili vŕtačkou. Sekáč slúži často tam, kde sa pílkou alebo iným nástrojom nedostaneme.
Pozor však pri kúpe tohoto nástroja, pretože sú rôzne sekáče, určené napr. na sekanie do múrov či kameňa, ktoré majú ostrie s uhlom 60 - 70°. Na kov sú určené ostrejšie sekáče, na obyčajnú oceľ s uhlom ostria 50 - 60°, na mäkké kovy 30 - 40°. Môžu byť ploché, ale tiež krížové, s úzkym ostrím, ktoré je orientované priečne (obr. 5). Pri väčších plochách vysekáme najprv krížovým sekáčom drážky a medzery medzi nimi dokončíme plochým sekáčom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.